Българският народ е построил чудесни неща в Браила, заяви кметът на румънския град Виорел Драгомир. Днес той беше домакин на част от инициативите за честване на 155-годишнината на Българската академия на науките.
В църквата „Възнесение Господне“ в Браила архиепископът на Долен Дунав негово преосвещенство Касиан и представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев отслужиха молебен на румънски и български език, положени бяха венци на плочата в двора на храма, където през 1869 г. е създаден предшественикът на Академията – Българското книжовно дружество. Сред присъстващите бяха представители на БАН, посланикът на България в северната ни съседка Радко Влайков, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, представители на Асоциацията на българите в Браила „Христо Ботев“, на местната община и на Румънската академия (РА), с която вчера в Букурещ БАН сключи ново споразумение за сътрудничество.
Припомняме, че в библиотеката на РА беше открита и изложба, посветена на 200-годишнината от първото издание на „Рибен буквар“ на Петър Берон.
„Браила е известен като космополитен град, който през вековете е събирал много хора от различни етноси. Те са били тук в различни моменти. Обикновено, когато са искали да се развиват и да се занимават с търговия, но често се е случвало и когато са търсили подслон. Въпреки че днес говорим в минало време за тях – за това, че Браила е била техен дом, аз бих искал да говорим за днес и за бъдещето, като почетем тяхната памет и построим мостове за връзка между нас и тях“, каза Драгомир.
По-рано през деня той обсъди с председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, посланика на България в северната ни съседка Радко Влайков и генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев настоящите сътрудничества на Браила с Плевен и Шумен, както и възможностите за бъдещи съвместни проекти с различни институции от българската държава.