Деца и родители от шест села в Търговищко се запознаха с темите екология и биоразнообразие чрез инициативата „Зелено селско училище“

Деца и родители от шест села в Търговищко се запознаха с темите екология и биоразнообразие чрез участие в инициативата „Зелено селско училище“. Общо 60 ученици се включиха в приключение по опознаване на родния край, неговите природни богатства и начините за опазване на околната среда. По пътя на познанието те бяха поведени от Апостол Апостолов – учредител на фондация „Ботаника лайф“, развиваща дейността си в село Надарево. Подкрепа оказаха и секретарите на читалищата в селата Надарево, Баячево, Пробуда, Буховци, Давидово и Вардун, приели да участват в инициативата с готовност, каза за БТА Апостолов.
От няколко години организацията прави различни по своята същност зелени училища за деца, младежи, детски лагери, които интегрират темата за природосъобразния начин на живот и биоразнообразието. Настоящата инициатива се явява естествено продължение на тези дейности, които от фондацията развиват в базата в Надарево. 
Различното този път е, че тя е насочена конкретно към децата от малките населени места. Фокусът е насочен към теми, които ще са както интересни за участниците в зеленото училище, така и ще има полза за местните общности. 
През юни в базата в Надарево, която е и обучителен център, са проведени групови занятия с теоретична част, прожектиран е филм с презентация. Направена е и първа стъпка към опознаване на природата. Участниците в инициативата са се запознали с технологията мулчиране – една от екологичните форми за грижа за земята. Това представлява покриване на земята със слама, сено или листа, като по този начин се запазва влагата в почвата, предпазвайки я от ерозия, разказа Апостол Апостолов. 
По негови думи с разходка до гората край Надарево участниците са се запознали с дървесните видове, билките, насекомите и птичките в нея. По този начин на практика са научили какво представлява биоразнообразието. 
Втората част на инициативата се реализира на място в отделните села. „Всяко село си подбра една местност в близост, която имаше нужда от човешка намеса, от екологична помощ. На едно място отидохме край селската чешма, на друго – язовир и беседка, където се събират децата в свободното време, бяхме в гората. Местата са важни за населеното място, като идеята бе там да можем и да помогнем като група“, разказа Апостолов. Навсякъде е почиствано, събрани са голямо количество отпадъци – пластмасови бутилки, кенчета, салфетки, битови и строителни отпадъци, а със съдействието на кметовете по места е реализирано извозването им. 
Дейностите приключиха преди дни с групата от Надарево. Там заедно с децата са направени и обозначителни табели „Пазете чисто“ и „Природата е нашият дом“, които са били поставени на различни места в гората. Табела е поставена и на вековно дърво в населеното място. 
Предстои да се организира среща с участниците в инициативата и читалищата от останалите населени места в общината с идеята да се сподели добрата практика. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари