Деян Статулов събира разкази на съвременни творци за българското кино в книгата „Между два кадъра“

Деян Статулов събира разкази на 51 съвременни творци за света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Томът ще бъде представен на 22 септември в рамките на фестивала „Златна роза“ във Варна и на 7 октомври в столичното кино „Одеон“, съобщава авторът.
По думите му „Между два кадъра“ е първа част от поредица книги, като разговорите са осъществени през последните пет години. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил Василев – Зуека, Весела Бабинова, Виктор Божинов, Виктор Чучков, Галин Стоев, Димитър Николов, Иван Бърнев, Ирини Жамбонас, Мартина Апостолова, Ованес Торосян, Станислав Тодоров – Роги, Стефан Командарев, Стефан Вълдобрев, Стефан Денолюбов, Теодора Духовникова, Юлиян Вергов, Яна Титова и др.
„Това не са интервюта, а разговори между два дубъла на снимачната площадка, между две репетиции, от­краднати в почивката в театъра или просто между две бири“, посочва Деян Статулов. Допълва, че не е търсил изчерпателност или актуалност извън конкретния филм или роля, които са провокирали срещата с героите в книгата.
Разговорите разкриват разноликия, чаровен, конфликтен, но и все пак любим свят на родната ни кинематография, посочва авторът. Допълва, че откъси от тях са публикувани в сп. „Култура“ и сайта kinoto.bg, а други се отпечатват за първи път. 
Доц. д-р Деян Статулов е ръководител на сектор „Екранни изкуства“ в Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките (БАН). Има над 400 публикации в областта на филмовата история и критика. Бил е водещ, редактор и сценарист на телевизионни предавания и формати. През годините е бил филмов наблюдател в БНТ, „Нова телевизия“ и Би Ти Ви. От 2022 г. преподава история на българското и световно кино в театрален колеж „Любен Гройс“ в София. 
Автор на книгите „(Не)възможната свобода“ (2022) и „(Пре)поръчани филми“ (2023). Има награди за оперативна критика (2022) и книга (2024) на наградите „Васил Гендов“ на Съюза на българските филмови дейци, както и аграда на София 2024 за критика в областта на културата.  
/ ГН

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари