Достъпът до информация е лесен, ако знаеш къде и как да търсиш, и зависи от информационната грамотност, а българите активно използват Закона за достъп до обществена информация, казаха експерти за БТА по повод Международния ден за достъп до информация и Международния ден на правото да знам.
България е една от страните в Европейския съюз (ЕС) с най-активно ползване на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), каза за БТА изпълнителният директор на фондация „Програма достъп до информация“ (ПДИ) Александър Кашъмов.
Достъпът до информация е лесен, ако знаеш къде и как да търсиш, коментира в интервю за БТА изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки – България“ Спаска Тарандова. Достъпът до информация зависи от информационната грамотност на всеки гражданин. Най-кратко казано, информационната грамотност включва търсене, получаване, оценяване и използване на информацията, обясни Тарандова.
Достъпът до информация
От гледна точна на библиотеките, те предоставят на всеки гражданин, обърнал се към тях, търсената информация, създадена от публични и други организации. Така че достъпът е лесен, ако знаеш къде и как да търсиш. Може би сме под средното за Европа ниво на достъп, но не защото няма достатъчно информация, а защото не е добре организирана и добре визуално представена, обясни Спаска Тарандова.
Институциите имат задължението да бъдат достатъчно публични, но не са достатъчно прозрачни в комуникацията на информацията, отбеляза тя.
Въпросът е доколко добре е структурирана и представена информацията. Сайтовете и информационните портали на различните институции са много разнородни и това обърква и губи време на потребителите. Разбира се, за достъп до информацията, съдържаща се в документи, които не подлежат на официално публикуване, си има специални норми, разписани в ЗДОИ, коментира още Спаска Тарандова.
Законът за достъп до обществена информация
В България се подават между 11 и 15 000 заявления на година за последните пет-шест години, което е доста активно на фона на населението на страната, каза Александър Кашъмов.
През 2023 г. са подадени 14 507 заявления за достъп до обществена информация, посочва Докладът за състоянието на администрацията.
ЗДОИ съществува от 24 години и всички институции напреднаха много. Едно време бюджетите и финансовите отчети не можеха да се получават, каза Кашъмов. Имаме институции, които имат почти 100% изпълняемост на задълженията, посочи той. Кашъмов даде за пример Сливен и Банско, които са получавали наградата „Златен ключ“. Има и институции, които упорито не желаят да предоставят информация, каза той и даде като пример прокуратурата.
Кашъмов обясни, че голяма част от институциите са на средно или по-ниско ниво относно предоставянето на информация. В годишното проучване винаги виждаме, че може повече, но липсва политическа и управленска воля. Или имаме дълги периоди на управление на политици, които не обичат прозрачността, или къси периоди, при които правото на информация на гражданите остава на заден план, а на преден план са политически интриги, коментира Кашъмов.
Изключително важна роля имат и хората, и то на две плоскости – доколко служителите имат капацитет да работят по ЗДОИ и личната култура на „отвореност“, каза още Александър Кашъмов.
В последните години има и проактивно публикуване в интернет на документи и информация от институциите, което не беше така преди години, посочи Кашъмов.
Международен ден за достъп до информация
Денят се отбелязва от 2020 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, по информация на отдел „Справочна“ на БТА. Целта е да се подчертае важността на свободата на търсене, получаване и разпространение на информация и на изразяване на мнение, както и правото на достъп до информация, които са в основата за развитие на демократичните процеси в обществото и за изграждане на общество без ограничения, основано на знанията.
Международен ден на правото да знам
Отбелязва се от 2003 г. по инициатива на Международната мрежа на защитниците на свободата на информацията.
В България денят се чества от 2003 г. по инициатива на Програма „Достъп до информация“, която в деня обявява годишните си награди за принос в областта на свободата на информация.
Наградите за Деня на правото да знам се разпределят в шест категории – четири положителни и две негативни, посочват от фондация „Програма достъп до информация“. Церемонията по награждаване е днес от 11:00 часа.