Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза пред БТА председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван Литвиненко. Той откри 16-то издание на Националния конгрес по педиатрия с международно участие, който започна днес в курортния комплекс Боровец и ще продължи до 22 септември.
Професорът е и председател на Обществения комитет за изграждане на бъдещата детска болница. „Имаме голям пробив, защото през последните години се случиха неща и процесът тръгна. Вече имаме изчистен терен и финални щрихи на изготвения план на заданието, което ще послужи за изграждане на болницата“, посочи проф. Литвиненко.
Той увери, че вече имат подкрепа на политическите партии, Министерския съвет и на Министерството на здравеопазването.
Проф. Литвиненко каза, че друг проблем в педиатрията е липсата на медицински специалисти – медицински сестри. Той посочи, че „те са изчезваща група“. По думите му трябват реални стъпки, които да привлекат кадри и да доведат до увеличаването им. Проф. Литвиненко обясни, че преди години е работил с по три медицински сестри, а днес повечето лекари или работят само с една, или са сами, като добави, че се случва една медицинска сестра да е в няколко кабинета.
На въпрос кой е най-големият проблем пред БПА, той отговори, че има значение от къде ще го погледнем. „Ние сме особена организация, защото изпълняваме три съвместими функции. Едното е съсловна организация на педиатрията, а другото е на научно-медицинско дружество по педиатрия“, посочи той и добави, че относно развиването на науката и внедряването на новите постижения от асоциацията вървят в крак и в унисон с това, което се случва в Европа и в света.
Той припомни, че европейското законодателство задължава страната ни да внедрява научните постижения и терапевтичните възможности за нашето население и ние не изоставаме. По думите му това, което повече изостава е практичното осъществяване на педиатричната помощ в страната, болничната и доболничната.
БПА е една от най-активните по отношение на научни прояви, добави професорът и изтъкна, че те са организатор или съорганизатор на над десет конференции – регионални или национални.
Относно конгреса той поясни, че програмата е направена така, че водещи специалисти да представят как отделен проблем е напреднал в рамките на последните три години. Иван Литвиненко даде пример с неврологията и основните заболявания, които се срещат при нея, като епилепсията и посочи, че ще бъдат представени най-новите лекарства, които са излезли през този период. По думите му има голям пробив в областта на невромускулните заболявания, по-специално в лечение на спинална мускулна атрофия – тежко прогресивно заболяване, при което децата загиват при по-тежки форми в рамките на година. Специалистът каза, че вече има три вида лечение, което според него оказва добър резултат.