Институтът по земеделие в Кюстендил представи днес 95 сорта ябълки и 15 сорта круши, отглеждани в региона. Институтът отбелязва 95 години от създаването си, а щандът с негова продукция беше включен в изложението на Празника на плодородието, който Кюстендил отбелязва и утре.
„Всяка година институтът показва най-новата си селекция. Тази година сме подали три сорта ябълки за признаване като нови български сортове. Очакваме след 3-4 години и одобрение от Агенцията по сортоизпитване и апробация. Те са с много добри качества и са устойчиви на болести“, каза в интервю за БТА проф. д-р Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил. Той посочи, че институтът има и своя разработка – палитра от хибриди, които се изпитват вече десетина години, като надеждите са от тях също да има признати нови сортове.
„Напоследък наблюдаваме забавяне в темпа на създаване на овощни насаждения. Причините за това са много, но най-важната сред тях е слабата реализация на продукцията“, каза проф. Сотиров.
Рекордно високите температури през месеците декември и януари не са отразили добре на развитието на овощните култури, в това число и ябълката. „Реколтата през тази година е по-слаба, в сравнение с предходни години. На много места имаше и градушки, които усложниха ситуацията. Липсата на дъжд със стопанско значение- от юни до днес, също влияе на резултатите. Дори и там, където поливат, продукцията е незадоволителна. Високите температури, липсата на валежи и ниската относителна влажност дават отражение и върху количеството, и върху качеството на ябълковата продукция“, каза проф. Сотиров.
По думите му, когато климатичните условия не са нормални, се получават и аномалии. Имаме случаи в едно дърво да имаме зряла ябълка и цвят едновременно. Това не става за първи път, имало го е и в други години. Случвало се е да имаме и завързване на втора реколта череши, които са наедрявали до големината на грахово зърно. След това обаче сланите ги увреждат и те не се развиват напълно, допълни проф. Сотиров.
Според него това не е фатално за следващата реколта. „Не е добре да цъфти, когато има и плодове в дървото, защото тези пъпки, които цъфтят сега, няма да могат да цъфнат следващата година. Дърветата обаче цъфтят изобилно и пропадането на плодните пъпки може да се отрази добре. В България не се прави прореждане на завръзите, защото няма работна ръка“, каза още проф.д-р Димитър Сотиров.
Според него обаче проблем може да има, ако температурите продължат да са високи и няма валежи от дъжд и сняг, както беше миналата зима. „Тогава не можем да очакваме добра реколта догодина“, каза проф. Сотиров.
Над 30 участници и организации от Кюстендилско участват днес в традиционното изложение на плодове и зеленчуци в центъра на Кюстендил. Гости на празника са председателят на Народното събрание Рая Назарян, Велбъждският епископ Исаак, втори викарий на Българския патриарх, кметове на съседни общини – включително и от Крива паланка, в Република Северна Македония.
„Днес тържествува не само щедростта на природата, но и трудолюбието на българите, защото без неуморния труд на стопаните, всички ние не бихме могли да се радваме на това изобилие“, каза при откриването на Празника Рая Назарян.
„Добре дошли в град с осемхилядолетна история – град на изобилието и плодородието“, поздрави гостите кметът на града Огнян Атанасов.