Интерактивна изложба във Видин показва историята на еврейско момиче, преживяло войната

Изложбата „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“ беше открита във Видин. Експозицията е поглед към преживяното от едно еврейско дете и неговото семейство по време на националсоциалистическия режим в Германия и е създадена по едноименната графична новела на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. Инициативата е на Фондация „Културни перспективи“ и Фондация „Америка за България“.
Изложбата разказва как едно момиченце е преживяло войната с помощта на много съмишленици, помогнали на нейното семейство да оцелее, създавайки мрежа, която я е подкрепила да разбере едни от най-важните уроци в живота – тези за съпричастността и взаимопомощта между хората, каза за БТА продуцентът и куратор на изложбата Ина Кънчева. И допълни, че изложбата е знак и търсене на истината по отношение на едни от най-важните общочовешки проблеми. Тя говори и по темата за изключването, която е релевантна и свързана с днешното общество и с младото поколение, търсещо начин да се интегрира по-добре. Историята дава възможност децата да се потопят в нея чрез една близка до тях стилистика, така че да й повярват. И през нея да пречупят своите мисли по отношение на темата за изключването, отбеляза Кънчева.
Според програмният директор във Фондация „Америка за България“ Надя Захариева толерантността, добротата и общочовешките теми са валидни винаги. Трябва да се говори за тях, защото в противен случай историята има навика да се повтаря, каза тя. Фондация „Америка за България“ подкрепя проекти, свързани с образованието по един интерактивен и достъпен начин. Надявам се, че всички видински училища и от околността ще посетят тази прекрасна изложба, защото какво по-добро място от синагогата да разкаже тази чудесна история, отбеляза Захариева. 
Посредством QR кодове изложбата може да се разглежда на английски и немски език. Създадена е книга за слушане. На екран се излъчва и видео, разказващо историята.
Изложбата е подредена в Културен център „Жул Паскин“ и може да бъде разгледана до 20 януари 2025 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари