Къщата на ул. „Цар Освободител“ 125 в Шумен остава недвижима културна ценност от местно значение, предстои да се реставрира

Днес е издадена заповед на кмета на община Шумен проф. Христо Христов, която задължава собствениците да извършат необходимите реставрационни и консервационни дейности по къщата на ул. „Цар Освободител“ № 125, съобщи за БТА Юлиян Савев, младши експерт “Контрол на строителството и опазване на културното наследство” в Община Шумен.
Ако указанията за аварийно временно укрепване не бъдат извършени от собствениците, ще бъдат изпълнени от Община Шумен за сметка но собствениците, каза Савев. Той увери, че сградата остава недвижима културна ценност от местно значение и статутът ѝ не се променя. Тя ще бъде възстановена в автентичен вид, каза той.
Савев припомни, че къщата на художника Стефан Петров е декларирана с писмо от 1980 г. със статут на недвижима културна ценност. През 2008 г. в актуализирания списък на паметниците на културата, къщата е потвърдена като недвижима културна ценност с категория от местно значение. Обектът е частна собственост на три лица, две от които живущи на територията на община Шумен, а третото – в столицата, поясни Савев.
„На 5 юни елементи от корниза и покрива паднаха на уличното платно на ул. „Цар Освободител“. Подобен инцидент се случи и на 13 юли, като елементи от фасадата и парапета на балкона също паднаха на уличното платно, при което беше уведомено Министерството на културата за инцидента и беше сформирана комисия, съгласно чл. 72 от Закона за културното наследство, при което бяха дадени указания а собствениците на обекта за аварийно временно укрепване на тази културна ценност. Най-същественото беше собствениците да укрепят сградата, като бъде обезопасена с метална конструкция, която да предпазва от падащи елементи върху уличното платно, да бъде монтирано временно покривно покритие, да се монтира непреместваема ограда около сградата и да бъде обезопасен районът, за да се предотвратят инциденти. За всички дейности са дадени срокове за изпълнение. Инструкцията е от 20 юли тази година“, обясни Савев.
На 24 юли е имало нова комисия на основание на чл. 73 от Закона за културното наследство, с представители на Община Шумен, на Регионалния инспекторат за опазване на културното наследство, на Националния институт за недвижимо културно наследство и представител на Регионална дирекция Национален строителен контрол – Шумен. В протокол са дадени указания за вида и обема на необходимите консервацинно-реставрационни и ремонтни дейности по сградата. Най-същественото е пълно архитектурно и фото заснемане, което да послужи за последващо изграждане по автентични данни на тази културна ценност, пълно конструктивно обследване на сградата и при необходимост демонтаж на вече увредени елементи от втория етаж на сградата. Упоменати са и срокове за завършване на дейностите. Необходимата документация трябва да бъде съгласувана в Институт за Националният институт за недвижимо културно наследство, по реда на чл. 84 от Закона за културното наследство, допълни младши експерт Савев.
Както БТА съобщи, протокол за аварийно състояние на сградата е съставен, съобщи на 25 юни арх. Николай Симеонов, който тогава заемаше поста зам.-кмет на Шумен. През юни специалисти извършиха оглед на къщата на ул. „Цар Освободител“ № 125.
На 5 срещу 6 юни временно беше затворен за движение участък от улица „Цар Освободител“ в Шумен, след сигнал за срутване на покрив от къща, която е частна собственост и е обект на специална защита със статут на паметник на културата. На 8 юли поради ново срутване на къщата на ул. „Цар Освободител“ № 125 в Шумен се създаде организация за затваряне на движението в участъка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари