Изразявам своето силно безпокойство, че Областна администрация – Добрич, определени икономически кръгове и институции целенасочено оказват административен натиск за възпрепятстване провеждането на местен референдум. Това заявява в позиция, разпратена до медиите, кметът на община Добричка Соня Георгиева.
„В качеството си на кмет и жител на Община Добричка се обръщам към широката общественост, провокирана от тревожната ситуация, която се създаде след решението на Добрички общински съвет за произвеждане на референдум на 27 октомври 2024 година“, посочва още Георгиева.
По думите й позицията на Областният управител Румен Русев е странна. „Той първо върна решението за преразглеждане, а след това депозира жалба до Административен съд-Добрич. Най-общо казано, неговите мотиви подлагат под съмнение грамотността и информираността на жителите на община Добричка. Същевременно с това „осъждат“ желанието за произвеждане на референдум като незаконно и лишено от смисъл. Нещо повече – принизяват Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление с „правно нищо“. Това не само е предпоставка за ограничаване правото на глас на местните хора, гарантирано от Конституцията, но по този начин областният управител косвено въздейства, като предопределя и дискредитира резултатите от насрочения за 27 октомври референдум““ пише още Соня Георгиева. Тя посочва също, че кметският екип са свидетели на адресирана кореспонденция, в която хората от общината ясно посочват, че земята и природата са по-ценни от икономическите дивиденти и „Зелената сделка“.
Кметът на община Добричка се позовава на позицията на организации, институции и правната комисия към Народното събрание, изложени във връзка с конституционно дело, образувано по искане на Президента на Република България, за установяване на противоконституционност на последните разпоредби в Закона за опазване на земеделските земи. Те касаят промяна на предназначението на земеделска земя, с цел опростена процедура по изграждане на централи от възобновяеми енергийни източници. „Насърчаването“ на производство и потребление на енергии от ВЕИ никога не бива да означава нарушаване на нормите на Конституцията на България. Обработваемите земи се ползват само за земеделски нужди. Промяна на тяхното предназначение се допуска по изключение и при доказана нужда, при условия и ред, определени със закон“, посочва още Георгиева.
Тя заявява също, че ще бъде категорична в позицията си, ще изпълни решението на Общинския съвет за провеждането на референдум. „Използвам и ще използвам всички законови механизми, за да гарантирам правото на хората сами да посочат със своя глас искат или не паркове с вятърни източници на енергия върху плодородния чернозем“, казва още Соня Георгиева като допълва, че е поискала среща с министър-предесдателя Димитър Главчев, за да го запознае със ситуацията. „За мен като кмет изборът от оттук нататък е един. Работя непоколебимо за референдум. Считам това за правилно и морално, когато говорим за бъдещето на Добруджа“, казва още Соня Георгиева.
Както БТА съобщи, На извънредно заседание Общинският съвет на Община Добричка прие решение за провеждане на 27 октомври на местен референдум за или против изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи на територията на общината. Областният управител на Добрич върна за ново обсъждане решението. Депутатът Константина Петрова отправи питане до премиера Димитър Главчев за върнатото от областния управител решение за референдума.
Бяха проведени и редица обществени обсъждания, на които жителите на селата от община Добричка се обявиха категорично против изграждането на перки върху земеделските земи. В началото на месец юли Соня Георгиева каза за БТА, че се наблюдава засилен интерес за изграждане на ветроенергийни паркове на територията на общината.