Лични вещи, снимки и документи на диригенти от Търговище получи в дарение музеят в града

Поредното голямо дарение получи Регионалният исторически музей (РИМ) в Търговище. То съдържа лични вещи, снимки и документи, принадлежали на диригентите Донка и Борислав Хаджийски от Търговище, съобщават от ръководството на музея.
Хаджийски са създатели на Училищния пионерски хор при Второ Единно средно политехническо училище (ЕСПУ) „Стефан Куцаров” в областния град (б.а. днешното Второ Средно училище „Проф. Никола Маринов”), както и на представителен женски хор „Златна лира” при Община Търговище. 
От Регионалния музей в Търговище посочват, че дарението включва грамоти, медали, сценични костюми, вещи, албуми и снимки, свързани с професионалния живот на двамата диригенти и с историята на съставите, които те ръководят. 
Вещите са предадени на Търговищкия музей от роднини на семейството Хаджийски. Съдействие оказва диригентът на ПЖХ „Златна лира” Илиана Иванова, за което от културната институция изказват й благодарят.  
От музея в Търговище посочват, че Борислав Хаджийски е роден на 5 февруари 1935 г. в с. Струйно, Шуменско. След завършване на образованието си става учител по музика в Омуртаг, с който го свързват много години от творческото му израстване. В Омуртаг създава и ръководи ученически хор, а в Читалището – театрален състав. Там свързва живота си с Донка Хаджийска, с която имат две деца – Петър и Женя.  
През 1970 г. Б. Хаджийски пристига в Търговище и започва работа в Окръжния народен съвет като инспектор по музика в отдел Култура. На 6 февруари 1973 г. той поставя началото на Женският камерен хор с 16 хористки. С годините маестро Хаджийски успява да издигне нивото на женския хор до представителен, лауреат на IV-ти, V-ти и VI-ти Фестивал на художествената самодейност, носител на златни медали, заедно с хористите създава богата творческа биография. Борислав Хаджийски има невероятната способност да привлича съмишленици покрай себе си, умее да създава контакти и тези му качества го свързват професионално и приятелски с едни от водещите хорови диригенти в страната – проф. Марин Чонев, проф. Лилия Гюлева и проф. Емил Янев.
През 1987 г. маестро Хаджийски заедно с проф. Лилия Гюлева поставят началото на Празниците на женските и девически хорове в Търговище – фестивал, който по-късно става визитна картичка за града.
Съпругата на Б. Хаджийски – Донка Хаджийска дълги години е учител по музика в тогавашното Второ ЕСПУ „Стефан Куцаров“, където създава училищен пионерски хор, с който представя Търговище в страната и чужбина на младежки форуми и печели много награди.
Борислав Хаджийски умира на 12 декември 1998 г. внезапно от инфаркт, няколко месеца след проведените Трети празници на женските и девически хорове. Донка Хаджийска почина през април тази година, допълват от Търговищкия музей. 
БТА припомня, че от края на 2023 г. репетиционната зала на ПЖХ „Златна лира” носи името зала „Борислав Хаджийски”.
Нерядко Регионалният музей в Търговище получава дарения от различно естество. През лятото във фонда на институцията бе заведена и  изписана каручка, чийто автор е Крум Стоилов Максимов от Търговищко – един от последните майстори на писани каручки в България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари