На специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ се състоя съвместна подготовка между части на българските и турските специални сили, съобщиха от Министерството на отбраната.
В рамките на две седмици формирования от 86-та група „Специални сили“ от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на Българската армия и от Командването на специалните сили на Турските въоръжени сили отработиха съвместни задачи по огнева, тактико-специална, военномедицинска и инженерна подготовка. Всички задачи и съвместни тренировки приключиха успешно, като участниците демонстрираха високо ниво на оперативни способности, отлична мотивация, съвместни действия и работа в екип, се посочва в съобщението.
Съвместната подготовка имаше за цел да уеднакви процедурите при планиране и организиране на специални операции, както и да допринесе за укрепване на взаимодействието и двустранното сътрудничество на различни нива между специалните сили на двете държави, допълват от военното ведомство.
Съвместната подготовка завърши с тактико-специално занятие, на което бяха проверени и оценени действията на българските и турските формирования от специалните сили при изпълнение на съвместни задачи.
На него присъства и посланикът на Турция Мехмет Саит Уянък. Пред командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев той изрази своето задоволство от проведената тренировка и демонстрираните съвместни действия от българските и турските тимове и пожела успех на всички участници в подготовката. От своя страна генерал-майор Явор Матеев изтъкна, че освен добри войници, военнослужещите от двете държави трябва да бъдат и добри съседи и приятели.
В края на юни две тактически групи за специални операции от състава на Специалните сили на Българската армия получиха оценка „способен за изпълнение на специални операции“/„боеготов“. Това стана в рамките на националното сертификационно учение Stealth Dagger – 24, което се състоя от 17 до 28 юни на учебно-тренировъчния комплекс „Црънча“ и в различни райони на територията на страната. Участваха сили и средства от СКСО и екипажи и летателна техника от Военновъздушните сили. Основната цел на учението беше да бъдат оценени бойните способности едновременно на две тактически групи за специални операции, сформирани на базата на 3-та и 68-а група „Специални сили“ от състава на СКСО.