Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“ в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както БТА писа, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна роля в икономическия и културния живот на древна Тракия.
Името на емпориона става известно благодарение на открития през 1990 г. надпис на старогръцки език – Надписът от Пистирос.
Археологическите находки свидетелстват, че Пистирос е основан по време на първите царе на Одриската държава, Терес или Ситалк. По времето на Аматок I емпорионът вече съществува и поддържа широки търговски контакти. При Котис I (383/2-359) и неговите наследници търговците от Тасос, Аполония и Маронея получават гаранции за неприкосновеността на живота, имуществото и дейността си, отразени във Ветренския надпис. Това съвпада с периода на най-голям разцвет на Пистирос.
Археологически музей „Проф. М. Домарадски” е и един от 17-те български музеи, участвали със свои експонати в изложбата „Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България”, в Лувъра, Франция през 2015 г.
Надписът от Ветрен е един от акцентите в изложбата, а заедно с него гостуваха още 30 експоната – монети на тракийски владетели, част от колективната монетна находка, предмети, свързани с торевтиката и ювелирството, както и с етническия състав на емпоритите.
Повече за артефакта от град Септември разказва в интервю директорът на Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“ Виолета Дунева.
(СЛЕДВА)