Ново споразумение за научно сътрудничество подписаха в Букурещ българската и румънската академия на науките

Българската академия на науките (БАН) и Румънската академия (РА) сключиха днес в Букурещ ново споразумение за научно сътрудничество помежду си. То беше подписано от председателите на двете академии акад. Юлиан Ревалски и акад. Йоан-Аурел Поп и е част от инициативите за честване на 155-годишнината на БАН. 
Академик Ревалски заяви, че има много символика и прилики между БАН и РА и споразумението между тях дава ново начало на съвместната им работа.
Академик Поп каза, че е горд, че историята на БАН е обвързана със северната ни съседка и двете академии си сътрудничат много успешно, включително и с изследвания в различни области.
Новото споразумение за сътрудничество между тях беше определено от посланика на България в северната ни съседка Н. Пр. Радко Влайков като стратегическо за отношенията между „тези две съседни и приятелски държави“.
След подписването на споразумението двамата размениха и протоколни подаръци със символи на двете институции и на двете държави. Академик Ревалски дари на своя домакин реплика на съд от Тракийското съкровище. Генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев подари на домакините броя на списание „ЛИК“ на английски език, посветен на първото пътуване до Антарктида и назад на българския военен научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“. Вълчев припомни, че в неговите експедиции участват и учени от БАН.
След това акад. Поп показа на българската делегация сградата на РА и музейната сбирка в нея, като разказа и важни моменти от историята на Академията.
В Библиотеката на Румънската академия в Букурещ по-късно беше открита и изложба, посветена на 200-годишнината от първото издание на „Рибен буквар“ на Петър Берон. Българската делегация, в която е още представителят на Българската патриаршия в Букурещ протойерей Кирил Синев, директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова, както и група от стажант-аташета от Министерството на външните работи ще посети утре и паметната плоча, посветена на създаването на Българското книжовно дружество на 12 октомври 1869 г. в двора на българската църква „Възнесение Господне“ в Браила. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари