Организацията на изборния процес в област Кюстендил протича нормално и по план. Това съобщиха от Областната администрация след проведена работна среща между представители на деветте общини в областта и регионални институции, ангажирани с изборния процес.
Целта на срещата, свикана от областния управител Александър Пандурски, бе институциите да координират действията помежду си относно провеждането на изборите за народни представители на 27 октомври. По думите на Пандурски е създадена добра организация, която работи и не се нуждае от промяна. Той благодари на институциите за добрата работа и за свършеното до момента и ги призова да продължат да бъдат отговорни и стриктни при изпълнение на задълженията си, информираха още от администрацията.
От Районната избирателна комисия в Кюстендил заявиха, че се спазват графикът и зададената от Централната избирателна комисия процедура. Предаването на книжата и бюлетините от секционните избирателни комисии по общини отново ще бъде по график. От Областната дирекция на МВР информираха, че са създадени оперативен щаб и план за конкретни мероприятия както охранителни, така и оперативни. От Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” обясниха, че ще се извършват проверки по линия на техниката и на наличните генератори.
От общинските администрации дадоха отчет за избирателните списъци, за помещенията, в които ще се гласува и че са осигурени необходимите паравани, добавиха от Областната администрация.
Общо 125 са кандидатите за депутати от област Кюстендил за предстоящите избори за Народно събрание, насрочени за 27 октомври 2024 година. В сравнение с предходните избори за парламент те са по-малко, а броят им през юни е бил 157, съобщиха от Районната избирателна комисия (РИК) в Кюстендил. За предстоящия парламентарен вот в Кюстендилска област са регистрирани 26 кандидатски листи. От тях 17 са партийни, а девет са коалиционни. Те ще се борят за четири мандата в 10-и многомандатен избирателен район (МИР) – Кюстендил. Мъже са 75 от кандидатите за народни представители, а останалите 50 са жени. Най-младият желаещ да стане депутат е на 21 години, а най-възрастният – на 88 години, казаха още от РИК.