Народното събрание реши да приеме информацията за дейността на Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на свързани дружества с кмета на община Доспат – Елин Радев. Решението бе подкрепено със 104 гласа „за“, 64 народни представители бяха против. Нямаше въздържали се.
В решението се посочва, че всички материали от проверката на временната комисия ще се предоставят по компетентност на европейската прокуратура, българската прокуратура, министър-председателя, Комисията за противодействие на корупцията, Агенцията за държавна финансова инспекция, Националната агенция за приходите, както и на Държавна агенция „Национална сигурност” и МВР.
В хода на дискусията председателят на временната комисия Александър Вълчев (ПГ„Има такъв народ“) призова за подкрепа на решението. Той посочи, че работата на комисията е приключила без изготвянето на доклад, но въпреки това комисията си е свършила работата, тъй като тези материали ще стигнат до прокуратурата.
Маноил Манев от ГЕРБ-СДС заяви, че докладът цели да реши политически проблеми в навечерието на изборите и да повлияе върху тях.
Костадин Костадинов, председател на парламентарната група на „Възраждане“, заяви, че ще подкрепят решението. Той посочи, че принципната позиция на „Възраждане“ е в подкрепа на работата по сигнали за държавни институции, които не си вършат работа. Той припомни решенията относно дейността на комисията за проверка дейността на Ивелин Михайлов от „Величие“ и заяви, че от 4 август, когато е предоставен доклада на парламентарната комисия на прокуратурата, нямало резултати.
Не знам дали ще бъдат предприети действия по този доклад, заяви Костадинов. По-голямата част от кметовете на страната биха могли да бъдат предмет на действие на подобни комисии, настоя Костадинов и заяви, че „санкцията за неработеща прокуратура трябва да бъде само една – арести и затвор“. „Законът трябва да се прилага еднакво, в противен случай не е закон, а облечен в законова форма произвол“, добави депутатът.
Марин Маринов от ГЕРБ-СДС заяви, че с днешното решение се нарушават конституционни права, както и правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Той посочи, че се предлага един проект на решение за приемане на информация за дейността на комисията – по същество „едно правно нищо“ и подчерта, че всъщност няма доклад на временната комисия. Този проект на решение не е разгледан от временната комисия, не е разгледан и от постоянните комисии, каза Маринов и определи като грешка включването му в дневния ред на парламента.
Превърнахме една комисия в начин на политическо говорене и компрометиране на един български кмет. Съгласно правилника временните комисии преустановяват съществуването си, когато срокът е изтекъл. Може би и това е целта – да няма решение, а „тричане“ на един български гражданин, без право да се защити от тази трибуна, каза още той.
Лена Бориславова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ заяви, че борбата с корупцията и завладяната държава, осветляването на тези практики, не е загуба на време, не е чесане на езици, а е основна, важна и неотменна тема, която трябва да е в политическите програми и действия на всеки народен представител. По думите й задача на парламента е да прави постоянно осветляване на всички корупционни практики. Това е част от продължителната трудна и неотменна битка, за да изкарваме наяве корупционни практики и да оказваме постоянен натиск върху органите на Прокуратурата и съда да си свършат работата. С отклоняването от тази тема, ние няма да превърнем България в модерна европейска държава, в която тържествува правото и справедливостта, заяви Бориславова.
Искра Михайлова от „Възраждане“ отговори на Лена Борисловава, като я попита, когато говори за законност, за честност, за правила, как изобщо са допуснали включването в дневния ред на днешните допълнителни точки, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост и актуализираната пътна карта за климатична неутралност. Михайлова попита Бориславова как са подкрепили коалиционните си партньори от ГЕРБ и ДПС, които вкарват разглеждането на точките. Ако сте хора на място и изобщо ви пука за тези хора тук, ще подкрепите „Възраждане“, каза Михайлова.
Борислав Гуцанов, председател на ПГ на „БСП за България“, също попита с чии гласове влязоха днес тези „срамни точки“, които хората чакат от 9:00 часа и попита сглобката продължава ли да бъде между ГЕРБ и ПП-ДБ.
Тошко Йорданов, председател на ПГ „Има такъв народ“, каза, че не е плашил с прокуратура, а е заявил, че ще подаде сигнал в прокуратурата. „Записи на същия този гениален кмет към държавен служител, че е мислил да го „опраска“ и да го уволни от работа“, допълни той.
Венко Сабрутев от ПП-ДБ представи думи на засегнати лица от действията на кмета на Доспат. „Кметът опрасква, уволнява, ако не му донесеш 50-60 гласа“, коментира той и добави, че „това по същество е добро доказателство за октопода“. „Знаете ли, че г-н кмета бе уволнил една учителка за това, че си е позволила да се ръкува с народен представител, който не е от ГЕРБ-СДС? Деца са останали без училище, за да може кметът да опраска един човек, който си е позволил да се ръкува с някого. Това не е България, ние не толерираме подобно поведение“, заяви депутатът.
Колегата му Венеция Ангова припомни, че тази комисия е създадена във връзка с граждански протест пред Народното събрание. Тя посочи, че едно от исканията на гражданите е било създаването на тази комисия и целта й е била да отговори на въпроса извършвал ли е кметът натиск срещу гражданите и бизнеса, защо фирмите на семейството на кмета се развиват, а останалите не. На 12 август тази година ние отправихме запитване към Комисията за противодействие на корупцията за сигнал срещу кмета Елин Радев и на 16 август получихме писмо от тях, обясни Ангова. По думите й в писмото се цитира за получен такъв сигнал в комисията от Агенция „Държавна финансова инспекция“, като сигналът е разпределен за проверка по компетентност на специализираните дирекции за противодействие на корупцията и на тази за конфликт на интереси. Ангова посочи, че обект на проверка са данни за неправомерно разходване на целеви средства от страна на кмета, послужили за разплащане на стари задължения на община Доспат. Тя цитира заключения от доклада от работата на антикорупционната комисия, според които са налични данни за евентуално извършени закононарушения и те, по думите й, са изпратени на Окръжна прокуратура – Смолян.
БТА припомня, че миналата седмица временната комисия приключи работа без да приеме доклад за дейността си. Причината бе, че срокът на работа на комисията е изтекъл на 16 септември, стана ясно от писмо на председателя на парламента Рая Назарян до председателя на комисията Александър Вълчев („Има такъв народ“).