Поети, художници и музиканти от различни поколения ще посрещнат заедно в Кюстендил Международния ден на поезията и музиката

Поети, художници и музиканти от различни поколения ще посрещнат тази вечер заедно в Кюстендил Международния ден на поезията и музиката – 1 октомври. Инициативата е на Регионалния исторически музей и читалище „Асклепион 1998“, съобщи през БТА председателят на читалището Виолета Атанасова. Събитието е под надслов „Пирговата кула на духа“. В изложбените зали на Пирговата кула артистите канят на среща почитателите на това, което ни издига над всекидневието и дава енергия на духа.
„Имаше времена, в които между хората от артистичния свят по поречието на Струма имаше пълноводни връзки. Тогава събитията бяха неинцидентни мероприятия, а живо общуване, наситено с емоции, идеи, споделяне, взаимен интерес. Истината е, че това залиня, връзките поизтъняха и едната изложба „Струма“ остана да свързва тези иначе толкова близки в географското пространство духовни светове. Инициативата сега е спонтанно, но закономерно родила се, с която ще се опитаме да върнем някогашното напоително пълноводие и срещу течението отново да поемем едни към други. Дойдоха нови поколения, които има с какво да се влеят, а утвърдените още има какво да показват, какво да предават, на какво да учат, с какво да удивляват“, разказа Виолета Атанасова в аванс преди събитието.
В него тази вечер ще се включат Невина Данчева – цигулка, Валери Димчев – тамбура, Димана Крумова – джаз. Ще прозвучи поезия от Митко Бинев, Магдалена Дикова, Габриела Панова, Михаил Калдъръмов, Мирослава Салмова, Даниела Виткова, Детелина Тихолова, Виолета Атанасова, Валентин Дишев, Владо Каперски. Представени ще бъдат и произведения на авторите Юлиан Цветанов, Теодора Сърбинска, Детелина Тихолова, ученици от професия „Компютърен график“ при Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил. 
Названието „Пиргова“ произхожда от гръцката дума „пиргос““, което означава кула. Градежът й е от ломени камъни и тухли, като е строена  с материали от античните терми. Пирговата кула по своята архитектура и строеж принадлежи към типа на отбранителните кули от XV—XVI в. Тя представлява самостоятелна кула – бойница на местен феодал.
Кулата е архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение.
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари