Празници на доминиканската литература ще има от днес до 6 октомври в София

Празници на доминиканската литература в България среща български и доминикански писатели от днес до 6 октомври в София. Програмата, участниците и гостите на събитието бяха представени днес в Националния пресклуб на БТА в столицата.
Организатори на събитието са Българският културен център в София със съдействието на Институт „Сервантес“, катедрата по „Испанистика“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ) и испанисти от Нов български университет (НБУ).
Откриването на празниците ще се състои тази вечер в пространството на Българския културен център. „Ще представим и една фотоизложба на Мануел Либре Отеро. В залата са поканени около 50-60 души, основно писатели, преводачи и литературни критици. Ще прочетем стихове и белетристика от нашите гости, очаква ни една приятна литературна вечер“, съобщи Христо Славов, управител на Българския културен център в София.
Славов обясни, че проектът включва представяне на доминикански писатели в България, а също и представяне на един сборник с български разкази, „който започва от Иван Вазов и свършва в наши дни“.
По думите му празниците са замислени преди една година, като техен инициатор и вдъхновител е професор Даниело Манера, преподавател и испанист в Миланския университет. „Темата, разбира се, беше подкрепена от мен, главно заради това, че идеята беше да свържем доминиканската литература с българската литература. Професор Манера прекрасно познава и българската литература, и доминиканската. Двата народа имат много повече общи неща, отколкото различия“, добави още той.
„Бих искал да дам израз на нашата най-голяма благодарност към Христо Славов като директор на Българския културен център, а също и на българската преса, която ни посрещна сутринта, както и на нашия приятел професор Даниело Манера“, каза Хосе Мармол, поет от Доминиканската република. „За нас е голяма чест, че можем да създадем мост на обмен на приятелство чрез културата и литературата“, добавя още той. Книга на Хосе Мармол излиза на български език със заглавие „Ескиз на полета“ с превод на поета Максим Максимов.
Професор Даниело Манера коментира, че България и Доминикана са много любими за него страни и мечтата му е била да ги свърже по някакъв начин. По думите му двете държави си приличат много. „Добре дошла е тази среща на народи, които са в сходни условия и с голяма обща чувствителност и въображение. Още повече, че поне веднъж литературата може да лети по-високо от политиката, икономиката и даже от туризма. Това е много хубаво и мисля, че това е в сърцето на двата народа“, добави още той.
Сред участниците в инициативата е Мартин Луис Гомес, белетрист от Доминиканската република. „Той участва в сборник с разкази, издание на български език. Тази книга се казва „Зад голотата“. Интригуващо заглавие. Интригата е в това, че всички считаме, че голотата е най-важното, за да разберем всички. Само че в тази книга се оказва, че зад голотата има още много по-сложни неща. Съвременен магичен реализъм с много емоции, много страсти, много цветове в човешките отношения. Прекрасна книга“, отбеляза Христо Славов.
Други участници в инициативата са директорът на Института „Сервантес“ Хуан Карлос Видал, Елвис Алам Лора, посланик на Доминиканската република в Турция, Анхела Ернандес. „Тя е белетрист, който ни показва прелестите на човешките души“, отбеляза Христо Славов.
Д-р Анжела Димчева също е част от гостите на програмата. „Тя е един прекрасен автор, поет и журналист и е един от най-обективните и в същото време пристрастни журналисти, които отразяват хубостите на българската литература. Тя ще участва във всички събития на празниците“, съобщи Христо Славов.
Христо Славов отбеляза, че инициативата ще продължи с представяне на българската култура в Санто Доминго. „От 7 до 17 ноември ще се проведе Международният панаир на книгата в Санто Доминго, на който панаир е отделено много голямо внимание за българската литература и за България“, допълни той.
„Предстои да открием една голяма изложба за България, чиито автори са Аксиния Иванова и Иван Цанков. Това са едни прекрасни радетели за България, които живеят постоянно в Буенос Айрес. Оказват огромни възможности за българската литература и изкуство“, добави Славов.
Христо Славов съобщи, че ще бъде представена и книга. „Аз съм съставител на този сборник, а заглавието му е „Светлина от болка и надежда“. Мисля, че съм подбрал прекрасни разкази от българската литература и мисля, че разказите ще представят не само писателите, но и душевността на българския народ“, допълни още той.
„Литературата е един прекрасен и страстен път, който има способността да приближи различните страни и техните хора. Можете да се запознаете по този път с нас, доминиканците, чрез нашите прекрасни плажове, чрез нашата особена култура и също така – чрез литературата. Това е едно автентично и искрено дело, което ние правим“, казва Мартин Луис Гомес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари