Предпочитаните дестинации за обучение през тази учебна година са Белгия, Италия и Испания, каза консултантът Николай Христанов

“Предпочитанията към дестинации за настоящата учебна година са Белгия, Италия и Испания, които малко или много пренареждат картата и поставят на изпитание лидерството на Нидерландия през последните няколко години след Брекзит. Забелязваме и двойно по-висок ръст към Ирландия. Тенденция, която тази година наблюдаваме, е интересът към частни университети в чужбина, които привличат студентите със стажове в големи компании, повече внимание към студентите и по-практически насочено обучение.“ Това каза Николай Христанов, мениджър на отдел “Висше образование‘‘ в  консултантска компания „Интеграл“ на пресконференция по повод предстоящото есенно изложение “Световно образование‘‘. Организатор на изложението е „Интеграл“.
Участници в пресконференцията, която се проведе в централния офис на организацията в София, бяха Николай Христанов – мениджър отдел “Висше образование” в „Интеграл“ и Васил Първанов – старши консултант на отдел “Езикови програми‘‘. Присъстваха още управителят на „Интеграл“ – Кристина Божилова, Милена Иванова – мениджър на отдел “Езикови програми” и на отдел “Средно образование”, както и други членове от екипа на образователния консултант.
Юбилейното 20-о есенно издание на изложението ще се проведе на 5 октомври в хотел “Хилтън‘‘ в София, на 6 октомври – в Пловдив, на 7 октомври – в Бургас и на 8 октомври – във Варна.
На днешната пресконференция бяха разгледани тенденциите, посоките и специалностите, които отговарят на желанията за обучение и развитие на студентите днес. Участниците подчертаха, че с най-много заминали студенти все още води Нидерландия – 38 процента от заминаващите, следвана от Белгия – 11,7 процента, Италия и Великобритания. Предпочитани са също Германия, Австрия, България, Франция, Испания и Швеция.
“Ако през 2014 година специалности като Право, Туризъм и Политика бяха популярни, през последните години нараства интересът към инженерните, IT и креативните програми, което е част от  глобалната тенденция новите поколения да търсят образование в сфери, свързани с иновации, нови технологии, изкуствен интелект и дигитални медии. Променящите се нужди на пазара на труда също играят ключова роля при избора на специалности в сферата на технологиите”, отбеляза Николай Христанов. Той допълни, че динамиката в сектора е голяма, което прави процесът много интересен.
По думите му в тази юбилейна година за изложението се забелязват някои основни тенденции, а именно – с 30 процента по-висок е интерес към обучение в чужбина, като се наблюдават с 11 процента повече заминали студенти за учебната 2024 – 2025 г.
Николай Христанов коментира, че зачестява и практиката кандидатите да изучават два чужди езика и да избират повече от една държава, в която да кандидатстват.
“Предпочитанията към дестинации за настоящата учебна година са Белгия, Италия и Испания, които малко или много пренареждат картата и поставят на изпитание лидерството на Нидерландия през последните няколко години след Брекзит. Забелязваме и двойно по-висок ръст към Ирландия. Тенденция, която тази година наблюдаваме, е интересът към частни университети в чужбина, които привличат студентите със стажове в големи компании, повече внимание към студентите и по-практически насочено обучение“, допълни мениджърът на отдел “Висше образование‘‘ в „Интеграл“.
Васил Първанов обясни, че традиционни дестинации за езикови ваканции са Великобритания; Испания, където се наблюдава двоен ръст спрямо 2023 година, и Германия, в контекста на изучаването на съответните езици. Те са последвани по интерес от Швейцария и нови по-далечни посоки като САЩ – Ню Йорк, и Азия – Сингапур.
“Измества се времето на взимане на решения от българските семейства. В последните години решенията за включване в езикови ваканции се взимат още през месец ноември, като по-рано стартират и записванията, което всъщност е световна тенденция. Предполагам, самите родители се насочват към една реалност, в която местата за езиковите центрове свършват много по-бързо, т. е. те са принудени да вземат по-бързо своите решения, и да направят плановете си за лятото на по-ранен етап”, коментира Васил Първанов относно записването на учченици за езикови ваканции.
По думите му най-евтиният вариант за езикови ваканции е Малта, като се очаква цените за тази година да не надвишават 2 000 евро за период от две седмици. Тази сума покрива всичко – пълен пансион, пътен трансфер, обучение, определен брой извънкласни мероприятия, езикова работа и използване базата на съответния учебен център.
“Вдигат се цените на квартирите с между 5 и 10 процента в Нидерландия, вследствие на инфлацията и по-голямото търсене. Така че това е основната причина, поради която се увеличава сумата, необходима за издръжката на един студент, ако говорим за страните в Западна Европа’’, коментира Николай Христанов.
Изложението “Световно образование‘‘ е форум с дългогодишна история в България. Той се отличава с най-голям брой консултирани ученици и родители, с най-много изпратени студенти, най-разнообразно представени университети на 3 континента с традиционни и иновативни специалности, посочват организаторите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари