През 60-те и 70-те години на миналия век са най-забележителните прояви, свързани с класическата музика в Силистра

През 60-те и 70-те години на миналия век са най-забележителните прояви, свързани с класическата музика в Силистра. Това разказа журналистът Йордан Георгиев по повод представянето на броя на списание ЛИК за месец септември, посветен на оперния певец Борис Христов.
Според него една от причините за този бум в интереса към световни образци, включително на произведения от оперен и оперетен характер, е създаденото през 1891 г. Държавно педагогическо училище в Силистра. В него преподавател е чехът Карел Махан, който е възпитаник на Пражката консерватория и създава първите хорови формации и оркестри в града.
Той, заедно с известния фолклорист Никола Бабачев, издава през 1894 г. в Силистра първото музикално списание в страната, наречено „Кавал“. В различни броеве на списанието са отбелязвани прояви в различни градове на страната, в които има изпълнения на откъси от опери и оперети, представяни са произведения на Менделсон, Сметана, Бетовен и Шопен.
В дописка във вестник „Делиорманска трибуна“, излизал през 1909 година, се казва, че благодарение на създаденото година по-рано Музикално дружество „Седянка“ град Силистра постепенно се превръща в „средище на музикалната култура“.
В периода между 1913 и 1940 година Южна Добруджа е част от Румъния и музикалният живот в Силистра замира. Но след 1940 година започва да излиза вестник „Подем“. Във почти всичките му 189 броя се пише за хор „Седянка“. Давана е гласност на всеки концерт, в който задължително е имало класически репертоар.
През 60-те години на миналия век интересът на силистренци към класическата музика продължава. През 1966 г. с второто си издание е възстановен Съборът на хоровете от крайдунавските градове, впоследствие преименуван в Събор на хоровете от крайдунавските страни. Гостуват формации, изпълняващи произведения на най-известните световни автори. Междувременно е създадена самодейна оперета в Силистра, която съществува десетина години. По-старите силистренци още помнят „Фраскита“ на Франц Лехар и „Царицата на чардаша“ на Имре Калман. Главната роля е изпълнявана от Тамара Чапкънова – дългогодишен хорист на смесен хор „Седянка“.
Силистренци се гордеят с неколцина свои съграждани, чийто живот е отдаден на класическата музика. Най-известна от тях е живеещата в Ню Йорк световна оперна прима Стефка Евстатиева, която е пяла и в смесен хор „Седянка“. Подобно на нея в тази формация е градил опит и самочувствие и Христо Сарафов – солист на Националния музикален театър. Легендарен е споменът за дейността на музикалното поприще на фамилия Пееви. Възпитаници на Държавната консерватория са Виолета Пеева – мецосопран, и Лъчезар Пеев – солобас. По техния път върви Славин Пеев – бас-баритон. И тримата имат своите изяви в Германия, Австрия и в други европейски страни.
През последните десетилетия операта и оперетата са рядък гост на сцената в Силистра. Това става благодарение на гостувания на спектакли от трупите на музикалните театри от Русе и Велико Търново, както и на филхармониите от Разград и Враца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари