Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на Любомир Каримански за член на Управителния съвет на БНБ

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на Любомир Антонов Каримански за член на Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ), от 2 декември т.г. Указът е публикуван в днешния брой на „Държавен вестник“.
Изпълнението на указа е възложено на управителя на БНБ.
Настоящият член на Управителния съвет на БНБ Людмила Елкова е с шестгодишен мандат от 2 декември 2018 г., се посочва в информация на сайта на централната банка. Нейният мандат изтича на 2 декември тази година.
Любомир Каримански беше номиниран за управител на БНБ от парламентарната група на „Има такъв народ“ през 2022 година. Тогава от партията посочиха, че Каримански има магистърска степен от International Business School в Лондон, както и магистърска степен по финанси от Университета за национално и световно стопанство. Има над 20-годишен опит в развитието на финансовия сектор и успешно приложен лидерски опит. Освен съветник по дигитално банкиране и иновативни разплащания към Асоциацията на банките в Люксембург, Каримански е член на Групата на участниците от банковия сектор (ГУБС) и Координатор на работната група Payments, Digital, Fintech and Regtech към ГУБС, Европейски банков орган, Париж, Франция. Член е на Борда за управление на SEPA схеми, Европейски платежен съвет – Брюксел, Белгия. 
Управителният съвет е орган за управление на БНБ, който се състои от седем членове: управител; трима подуправители, ръководещи основните управления („Емисионно”, „Банково” и „Банков надзор”); и трима други членове, се посочва на сайта на БНБ. За членове на Управителния съвет се избират и назначават хора с високи нравствени качества, изтъкнати професионалисти в сферата на икономиката, финансите и банковото дело. Управителят и тримата подуправители се избират от Народното събрание, а другите трима членове се назначават от президента. При встъпването в длъжност членовете на УС полагат клетва да спазват законите, да съдействат за осъществяване на поверените на банката функции, както и да пазят служебната, банковата, търговската или друга правнозащитена тайна, включително и след прекратяване на правомощията им. Мандатът на членовете на Управителния съвет е шест години.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари