При влизане в сила на новия механизъм, касаещ такса битови отпадъци, рискуваме от една несправедливост при определяне на такса битови отпадъци да минем към друга, която може да се окаже и по-голяма. Това каза на пресконференция Донка Михайлова, кмет на община Троян и заместник-председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Законът за местните данъци и такси и Законът за управление на отпадъците, които регламентират новия начин на изчисляване на такса битови отпадъци, се отлагат седем пъти, посочи тя.
Самият механизъм за определяне на таксата е доста сложен като методология и начин на определяне. Всяка българска община приема план-сметка „чистота“. Тя трябва да бъде обезпечена с такса битови отпадъци. Размерът ѝ е точно толкова, че да обезпечи нуждите на една община в трите ѝ компонента – поддържане на общите площи, почистване, управление на депото, сметосъбиране и сметоизвозване, поясни кметът.
По нейни думи въвеждането на принципа, че замърсителят плаща, е справедливо, но законодателят указва само три начина, по които могат да се правят изчисленията – на база предадени торби, на база съдове, които се теглят, и на база брой жители.
Всички общини имат тревога за факта, че торбите ще бъдат изхвърляни неправомерно и те няма да могат да съберат такса смет и ще останат без пари за почистване, посочи тя.
Няма град в страната, който да има необходимата инфраструктура като камиони със специален софтуер и съдове за всяко едно домакинство, коментира Михайлова втория вариант.
Третият вариант е свързан с плащане на брой жители, но това означава, че хората в града ще имат значително по-ниска себестойност на разхода, защото няма транспортни разходи, не се купуват нови камиони и пр. Хората в най-отдалечените места ще трябва да плащат значително увеличена сума. По изчисления на община Троян това означава да плащат седем до десет пъти повече, отколкото досега, обясни Михайлова.
„Нали разбираме, че в селата живеят от най-бедните хора, с ниски доходи, които много често са самотно живеещи, и ние ще трябва да ги обложим с най-високите такси, защото живеят далече от депото. Всички тези въпроси ги поставихме на министъра на финансите и се взе решение за поредното отлагане, докато се намери по-работещ модел“, каза тя.
Михайлова посочи, че в общината 90 % от бизнеса плаща на съд, а хотелите и къщите за гости на база брой легла. „Така че този модел сме го отработили с бизнеса, остава ни сложната задача да го отработим с гражданите“, каза кметът.
Михайлова посочи, че има друг много голям проблем, свързан с необходимостта от приемане на нови наредби, свързани с такса смет. Общините трябва да приемат нови наредби, ако те се обжалват дори и от един гражданин или не бъдат приети от общинските съвети, ще останат без стотинка. И това е чисто законодателен пропуск, защото е трябвало законодателят да предвиди, че ако новата наредба не бъде приета, остава в сила старата, допълни тя.
„Абсолютна справедливост тук няма как да има, но трябва да има все пак една идея по-добра справедливост от тази, която е сега“, допълни Донка Михайлова и допълни, че ако новата методология бъде отложена за следващата година, общините ще могат да поемат въздух.
На две четения в едно заседание днес парламентът отложи с година новия механизъм за изчисляване на такса смет.