„Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха промени в Закона за гражданската регистрация, с които ще се улесни издаването на лични карти за десетки хиляди българи, съобщи пресцентърът на формацията.
Над 50 хил. българи нямат постоянен адрес и лична карта, заради което нямат достъп до здравеопазване, образование и работа. С промени в Закона за гражданската регистрация, внесени в Народното събрание тази седмица, ще се даде възможност на гражданите да получат служебен адрес, с който да им се издаде лична карта, заявяват от ПП-ДБ.
Целта на изготвения законопроект е да създаде възможност за гражданите, които нямат и не могат да представят документи за адресна регистрация (за собственост или за ползване на имота, договор за наем и др.), да заявят адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес, заявяват вносителите. Със законопроекта се въвежда понятието „служебен адрес“, уточняват от ПП-ДБ. Оттам припомнят, че инициативата за промените в закона е на кабинета „Денков“, когато е била създадена работна група в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с експерти от ключовите организации, които работят по темата. От ПП-ДБ посочват, че законопроектът е довършен и публикуван за обществено обсъждане в края на януари тази година по време на мандата на Андрей Цеков като министър на регионалното развитие в кабинета „Денков“.
Вносителите на измененията изтъкват, че липсата на документи блокира достъпа до здравеопазване, образование и работа. Проблем е и за българските граждани, пребиваващи трайно в чужбина, които нямат собствен имот на територията на страната, да заявят адресна регистрация. Очаква се с новия закон всички граждани да могат да заявят адресната си регистрация, което от своя страна е предпоставка да се снабдят с документ за самоличност, за да могат да започнат работа, да упражняват правата си, както и да получават услуги, заявяват вносителите.
“Личната карта е ключът към основните ни граждански права. Никой не трябва да бъде лишен от тях, само защото няма дом,” казват от “Продължаваме промяната – Демократична България”. Служебният адрес, който се въвежда със закона, ще е адрес на недвижим имот – общинска собственост, който ще се определя от кмета на съответната община за извършване на служебна адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес. Със законопроекта се предвижда гражданите със заличен единствен постоянен и/или настоящ адрес по Закона за гражданската регистрация или чийто постоянен и/или настоящ адрес е заличен от Националния класификатор на настоящите и постоянните адреси, да бъдат адресно регистрирани на служебен адрес. Промените в закона имат за цел и да намалят незаконните практики с фалшиви регистрации, като се дава възможност за посочване на легитимен служебен адрес, заявяват от ПП-ДБ.
На 5 септември парламентът прие на първо четене законови промени срещу злоупотребите с фиктивна адресна регистрация с вносители Костадин Костадинов и група народни представители от „Възраждане“.