Реформите са едновременно разрушение и градеж, се казва в книгата „Свидетелства за прехода: 2000-2009“ на Иван Костов

Новият храм трябва да бъде изграден на мястото на стария, отнесено към темата за прехода, казаното означава, че е следвало да разрушим комунистическия начин на живот и на неговото място, а не встрани, да изградим храма на демокрацията. Тези думи са от края на втората част на мемоарите „Свидетелства за прехода: 2000-2009“ на Иван Костов, чиято премиера беше тази вечер в Националния дворец на културата и с които той представи книгата си.
Това са реформите – едновременно разрушение и градеж, посочи министър-председателят на България в периода 1997г. – 2001 г. Не разрушихме до края храма на комунистическата вяра, е равносметката на Иван Костов. Според него следващите поколения от демократи се опитват да строят по свой образ и подобие – трябва да разберат, че не се налага да го правят отначало, като хулят направеното от нас.
В това издание Иван Костов представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история през своите наблюдения, през най-важните факти и документи на времето. Изследва в дълбочина събитията от това десетилетие, които доведоха до политическите и социални дефицити днес.
Бившият премиер разкрива причините за застоя, настъпил в реформите в България в началото на новия век – постепенното овладяване на държавата от мафията, използването на прокуратурата за политически цели, спирането на реформите в администрацията, армията, МВР и службите.
Анализира скандалите при замяната на българския външен дълг и приватизацията на БТК.
Не съм станал по-борбен, по-смел, напротив смирих се, отговори той на въпрос дали би направил нещо по-различно сега. Това, което съм направил, това е било таванът на моите възможности, смята Иван Костов. Той призна, че поемайки управлението на страната като премиер, върху него е паднала огромна тежест в една почти разрушена страна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари