Осемдесет години от рождението на оперната прима Христина Ангелакова ще бъдат отбелязани с първо представяне на материали от фонда ѝ в Държавен архив – Шумен и с концерт на смесен хор „Родни звуци“, на който е била солистка. Събитието ще се проведе на 30 октомври в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище (НЧ) „Добри Войников – 1856“, съобщиха от Държавен архив – Шумен. Водещ ще бъде работилият с оперната певица в последните години от живота ѝ програмен директор на Jazz FM Светослав Николов.
Личният фонд на Христина Ангелакова се състои от 144 архивни единици, обхващащи периода от 1909 г. до 2004 г. Документите са предадени от майката на оперната певица – Добринка Ангелакова, и от сестра ѝ – Антоанета Ангелакова. Те включват писма от и до семейството, дипломи, грамоти и поздравителни телеграми, интервюта и рецензии в пресата, афиши и програми за оперни спектакли, снимки и др. Сред документите е и венчално свидетелството на родителите на Христина Ангелакова – Борис и Добринка Ангелакови.
В дигиталната изложба, началникът на Държавен архив – Шумен д-р Антония Панева ще представи и документи, свързани с оперната прима – снимки на семейство Ангелакови, ранни снимки от детството и студентските ѝ години, грамоти от спечелени конкурси, документи, свързани с музикалното ѝ образование и професионалните ѝ изяви, както и запазените писма до родителите ѝ от времето на следването ѝ в Италия, отзивите в италианската преса за нейните първи концертни изяви, както и запазени снимки от първите ѝ роли в Миланската скала. Материалите от личния ѝ фонд описват и ученическите години на Христина Ангелакова, прекарани в Шумен, където развива певческия си талант в гимназията и в градския хор.
За БТА Антония Панева поясни, че изложбата е подготвена от две служителки в архива, като освен нея в селекцията и подготовката на материалите е участвала Албена Александрова. „Дигиталната изложба ще бъде достъпна и онлайн на фейсбук страницата на шуменския архив, след откриването ѝ“, допълни Панева.
Преди и след представянето на дигиталната изложба смесеният хор „Родни звуци“ към НЧ „Добри Войников – 1856“ с диригент проф. д-р Николай Андриянов ще представи изпълнения, сред които са и оперни и оперетни арии, които Христина Ангелакова е пяла като солистка на състава. Спомени за съвместната им работа ще разкажат проф. Николай Андриянов и други участници в хора, допълват от шуменския архив.
Оперната прима Христина Ангелакова започва професионалната си кариера като солистка на Миланската скала, концертира в Италия с „Виртуозите на Рим“, има изяви в целия свят, включително в Дойче опер – Берлин и Болшой театър в Москва. Нейният репертоар е богат и разностранен, а в него място намира Шумен във връзката му с националната история и култура. Тя пее в „Хан Аспарух“ от Александър Райчев, в „Хан Крум“ от Александър Йосифов, както и в „Саламбо“ на шуменеца Веселин Стоянов. Записва за БНР, БНТ, „Балкантон“ и RAI, съобщават от архива в Шумен.
През 2001 г. Ангелакова става първата жена – директор на Софийската опера и балет. През 2012 г. основава Моцартови празници в Правец и до смъртта си е артистичен директор на фестивала. Тя оставя като следа и своята школа, обучила множество таланти, които сега са големите звезди на оперните сцени в България и по света. Сред наградите, с които е оценена нейната усърдна работа, е най-високо държавно отличие – орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие. Христина Ангелакова е удостоена и с почетното звание „Комендаторе“ на Италианската република за изключителни заслуги към културата на Италия, допълват от Държавен архив – Шумен.
Както БТА съобщи, Денят на българските архивисти беше отбелязан с откриване на фотодокументална изложба в Държавен архив – Шумен. Експозицията под надслова „Последни попълнения във фондовете на архива“ включваше дарени през последната година документи.
Постерна изложба, посветена на Васил Левски, беше открита през юли в галерията на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Гостуването ѝ в Шумен беше организирано от Държавен архив – Шумен. Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, беше представена в шуменския архив през месец юни.
Изложба с комикси, базирана на книга на илюстраторката Рената Фучикова, представяща живота и творчеството на световноизвестния композитор Антонин Дворжак, гостува в НЧ „Добри Войников – 1856″ в Шумен през октомври.