С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович.
Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него.
Цигуларят е бил солист на всички големи български оркестри, както и на Хелзинкския бароков оркестър, Симфоничния оркестър на Пражкото радио, Полската балтийска филхармония „Фредерик Шопен“, Словенската филхармония, на ансамблите I Solisti Veneti и „Виртуозите на Миланската скала“. Основател е на „Паганини ансамбъл“ във Виена, където живее и работи. Свири на цигулка „Джовани Батиста Гуаданини“ от 1749 г., която му е предоставена от Австрийската национална банка.
Юлиус Конюс е роден в Москва в музикално семейство. Завършва консерваторията на 19 години. Бил е близък приятел с Рахманинов. Самият той отличен цигулар, композира много творби за инструмента. Концертира като солист в САЩ, където е и концертмайстор на Нюйоркската филхармония. Преподава в Москва и Париж, където преминава част от жизнения му път.
Симфоничният оркестър на БНР е чест гост на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На пулта му са заставали най-големите имена в българското диригентско изкуство. Георги Димитров е започнал пътя си като цигулар. Завършил е цигулка и оркестрово дирижиране в Националната музикална академия в София, след което специализира в Санкт Петербург при Евгений Мравински и Арвид Янсонс. Участвал е в курс по оперно дирижиране в Миланската скала. Бил е диригент на Пловдивската филхармония, на Русенската и Софийската опера, както и на Симфоничния оркестър на Република Сан Марино. Гастролирал е в Румъния, Унгария, Германия, Италия, Испания, Куба, Мексико.
Изпълнителите бяха възнаградени с продължителни аплодисменти от варненската публика, изпълнила залата на Фестивалния комплекс.
Международният музикален фестивал „Варненско лято“ предложи над тридесет събития в тазгодишната си програма. Сред акцентите бе изпълнението на Месата в си минор от Й. С. Бах, гостуването на музикантите от Ансамбъл „Сирба от Франция“, Австро-унгарската филхармония „Йозеф Хайдн“, Камерният оркестър на Баварското радио. Международният симпозиум бе посветен на музиката на дунавските държави. На фестивала състоя концерт, посветен на проф. Ифра Нийман. Лятната музикална академия даде възможност за участие в майсторски класове с именити изпълнители като Минчо Минчев, Албена Данаилова, Румен Цветков.
Паралелната програма предложи срещи и с различни жанрове като етно музика, джаз, опера, както и съвместни събития с Международния театрален фестивал „Варненско лято“. В нея гостуваха китайския ансамбъл „Их тачин“, Мирослава Кацарова, Родни Кларк, Уил Сант.