С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”. Това е 27-ото издание на форума. По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.
Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет – на състави от българските диаспори в чужбина – Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.
Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Методий-1894“.
От културното средище посочиха, че тази година над 100 дарители – фирми, организации и частни лица подкрепят финансово провеждането на фестивала.
Жури с председател Богдана Костуркова – драматург на Сатиричен театър „Алеко Константинов“, ще отличи най-добрите театрални състави и актьори. Голямата награда на фестивала е статуетката „Златна камила“ – дело на тополовградския художник Христо Дюлгеров.
Когато говорим за култура, няма малки и големи населени места, каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който бе гост на откриването. Той добави, че любителското изкуство означава да обичаш театъра. Винаги съм вярвал, че България ще просъществува, докато в нея има любителско изкуство, посочи Тодоров и припомни на шега, че Ноевият ковчег е бил построен от любители, а „Титаник“ – от професионалисти. Тодоров каза още, все още министерството не прави достатъчно за любителското изкуство, но обеща програмите, свързани с него, да бъдат разширени.
Тази вечер програма започна с изпълнения на творчески състави на читалището на централния площад. По-късно на фестивалната сцена ще се представи Театърът на комедията „Велко Кънев” при читалище “Св. Св. Кирил и Методий -1894” с постановката „Звезден час” от Кен Лудвиг.