Силистренци отбелязаха 84-ата годишнина от връщането на Южна Добруджа към България

С тържествена церемония в Силистра беше отбелязана 84-та годишнина от връщането на Южна Добруджа към България. Представители на местната и централната власт, кандидати за народни представители и граждани поднесоха венци и цветя пред паметника на цар Борис Трети – Обединител в Дунавския парк.
„През 1913 година Южна Добруджа е принудително иззета и предоставена на Румъния. Това събитие променя съдбата на хиляди семейства. Близо 30 години са необходими, за да се стигне до Крайовската спогодба от 1940 година, която връща българите отново в отечеството. Това е резултат от дълги дипломатически преговори, които представляват една сериозна крачка към обединението на българските земи в една държава. Затова днес трябва да отбележим колко скъпа и свещена е нашата земя и колко е значимо делото на всички, които са участвали в тези паметни събития“, каза в словото си кметът на Силистра Александър Сабанов.
С Крайовския договор, подписан на 7 септември 1940 година, се връща по мирен път Южна Добруджа в пределите на България. На 1 октомври 1940 година части на Трета българска армия, начело с генерал-лейтенант Георги Попов, тържествено влизат в Силистра. Хор „Седянка“ за първи път изпълнява свободно марша „О, Добруджански край“. 
За това напомнят паметните знаци и паметници в Силистра.
Паметникът на Цар Борис III Обединител в Дунавския парк e дело на скулптора Йордан Колев – директор на Художествена галерия – Силистра. Открит е през 2001 година.
На 7 септември 2017 година на входа на Дунавския парк на Силистра е открита паметна плоча, посветена на героите от Добруджанската епопея.
На 14 септември 2020 година, на Празника на Силистра, е осветена и открита паметна плоча за подписването на  Крайовския договор и връщането на Силистра към България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари