Средствата, които се отделят от БВП за издръжка на висшето образование драстично намаляват, каза проф. Миглена Темелкова

През последните три години бяхме подложени на драстично намаляване на средствата, които се отделят от Брутния вътрешен продукт (БВП) за издръжка на висшето образование. През 2021 г. тези средства бяха 0,75% от БВП, миналата година – 0,7%, а тази година – 0,6%. Това каза председателят на Съвета на ректорите в Република България проф. д-р Миглена Темелкова на среща с президента Румен Радев по повод изразеното недоволство и заявената готовност за протести в сектора на висшето образование. 
Според нея изпълнителната власт все още не е изпълнила волята на законодателната власт. До този момент нито един български университет не е получил нито един лев от 39-те млн., които са предвидени в бюджета за 2024 г., нито от регламентираните с изменението на Закона за висше образование средни възнаграждения в сектора, обясни проф. Темелкова. Нашите възнаграждения са на нива от 2023 г., каза тя и добави, че беден човек се превръща и в духовно беден. 
През последните години бяхме бомбардирани от реформи, които твърде често бяха лишени от логика и разум, каза проф. Темелкова. Ние сме единствената системата, която получава средства от държавния бюджет срещу коефициент за качество. Получаваме субсидиите си не само на брой студент, но сме обвързани и с коефициенти за качество. Години наред българското висше образование е недофинансирано, което за мен означава и пренебрегване от политическата власт в страната, обясни тя. Тези 39 млн. касаят периода от 1 януари до 31 март, а след това няма актуализация на закона за държавния бюджет и това спира реализирането на цялото начинание, добави проф. Темелкова.
Последните три години вместо да се гордеем с успехите на нашето образование, то беше постоянно нападано и оплювано, каза ректорът на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ проф. д-р Ивайло Георгиев Копрев. Искаме не само нашите преподаватели и служители да бъдат достойно обезпечени, искаме да има стипендии за нашите студенти, посочи той.
Нито един от ректорите не е дошъл да „проси“ средства за своите университет, ние искаме това, което се полага по закон, заяви ректорът на Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков” проф. д-р инж.-икон. Даниела Тодорова. Всеки един от нас търси допълнителни средства чрез проекти, чрез връзки с бизнеса, чрез които да развива своята материална база. Всеки един от нас работи в тази посока, никой не стои на едно място и да чака от държавата средства да оцелее, коментира ректорът.
Образователният процес изисква системност, заяви ректорът на Лесотехническия университет доц. д-р Христо Данчев Михайлов. Призовавам да бъдем единни в една последователна и целенасочена политика в образователната система в бъдеще. Надяваме се на една устойчивост, нещо, което най-много ни липсва. Много се надявам тези експерименти с българското висше образование най-после да престанат, коментира доц. Михайлов.
Не идваме да искаме пари, ние настояваме, когато има обещание и е подплатено със законови актове, да бъде изпълнено, каза ректорът на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ чл.-кор. проф. дфн Мирослав Дачев. Тези пари отдавна сме се преборили за тях, ние днес не искаме пари, защото ще ни противопоставят. За първи път от години държави и частни висши училища споделят една концепция, добави той.
Нашият апел е изпълнителната власт да изпълни това, което е волята на законодателната власт, каза ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. д-р арх. Гичка Кутова – Каменова. По отношение на висшето образование ние се нуждаем от устойчива и постоянна политика, допълни тя.
Нашето основно искане е за спазването на закона, каза ректорът на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. д-р Димитър Димитров. Както всеки редови гражданин трябва да спазва закона, така и изпълнителната власт трябва да изпълни два закона – за бюджета и за висшето образование, посочи проф. Димитров.
За да може да даваме високо образование, трябва да имаме високо интелигентни и съответно високо заплатени преподаватели, за да могат да бъдат задържани в държавата, каза ректорът на Национална музикална академия „Панчо Владигеров“ проф. Сава Димитров. Апелът ми към политиците е да гледат на висшето образование като на най-важния сектор в държавата, добави той.
Ако искаме да се развиваме като модерна европейска държава, ключът е българската наука и образование, каза държавният глава Румен Радев по време на срещата с представители на Съвета на ректорите на висшите училища. 
Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища, считано от 1 януари 2024 година, стана ясно по-рано днес. Това ще даде възможност минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се увеличи с 290 лв. – от 1 810 лв. на 2 100 лв. Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти, посочиха от служебния кабинет. 
Съветът на ректорите на висшите училища отправи вчера отворено писмо до президента, служебния премиер и други „по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висше образование (ЗВО)“. В писмото Съветът на ректорите посочва, че трудовите възнаграждения на преподаватели, асистенти, доценти и професори са унизително ниски и определя 20 май като начална дата за стъпаловидни по продължителност протестни действия на всички висши училища до края на семестъра.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари