Стопанската академия ще бъде домакин на конференция, която ще събере специалисти от застрахователната и осигурителната практика

Катедра „Застраховане и социално дело“ при Стопанска академия (СА) „Димитър А. Ценов“ представи предстоящото XIV-то издание на Националната научно-практическа конференция „Пазарни и извънпазарни системни предизвикателства пред застраховането и осигуряването – теория, практика, проблеми и решения“ на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Свищов. Организираното от катедрата събитие ще се състои на 11 октомври в аудитория „Академик Иван Стефанов“ в Ректората на Академията.
На представянето присъстваха доц. д-р Румен Ерусалимов, декан на факултет „Финанси“, хабилитиран преподавател в катедра „Застраховане и социално дело“ и ръководител на магистърска програма „Застраховане“; доц. д-р Пламен Йорданов, ръководител на катедра „Застраховане и социално дело“ и на магистърска програма „Социален мениджмънт“, доц. д-р Венцислав Василев, член на катедра „Застраховане и социално дело“ и ръководител на проекта „Пазарни и извънпазарни системни предизвикателства пред застраховането и осигуряването – теория, практика, проблеми и решения”, както и доц. д-р Николай Нинов, преподавател в катедра „Застраховане и социално дело“ и ръководител на магистърска програма „Здравен мениджмънт“.
Основната цел на конференцията, началото на която е поставено през 1998 година, е прокарване на мостове между застрахователната и осигурителната теория и практика, каза доц. д-р Румен Ерусалимов. Своите проблеми, идеи и виждания относно развитието на застраховането и осигуряването в България ще споделят академичните преподаватели на първата у нас катедра „Застраховане и социално дело“ и техни колеги от сродни университети, представители на застрахователни и пенсионно осигурителни дружества, застрахователни брокери. Редовно присъстват и представители на държавния регулаторен орган – Комисия за финансов надзор, а тази година във форума участва и ръководството на Гаранционен фонд, посочи той.
По думите му конференцията ще бъде открита с пленарна сесия, в която чрез доклади специалисти от застрахователната и осигурителната практика ще поставят началото на дискусиите. Те ще продължат в два отделни тематични панела – пазарни и извънпазарни предизвикателства пред застраховането и пазарни и извънпазарни предизвикателства пред осигуряването. В застрахователния панел ще бъдат дискутирани въпроси, свързани с въвеждането на дълго чаканата у нас система „бонус-малус“, проблемите в развитието на различни видове застраховане, дигитализацията на основни процеси в пласмента и поддръжката на застрахователните договори и др. В осигурителния панел ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с развитието на публичното и допълнителното пенсионно осигуряване в България, застаряването на населението и тенденциите при определянето възрастта за пенсиониране и др.
Националната конференция беше и повод, по препоръка на Министерство на образованието и науката (МОН), през 2022 г. да бъде сформиран „Алианс по застраховане и социално дело“. Алиансът вече две години извършва заложените си в договора за сътрудничество дейности, а настоящото издание на конференцията се провежда имено под неговата егида. Сигурен съм, че дискусиите ще бъдат ползотворни и ще допринесат за развитието, както на застрахователната и осигурителната теория, така и на нейната практика, допълни доц. д-р Ерусалимов.
По думите му причината конференция от национален мащаб да се провежда именно в Стопанската академия е, че няма застрахователна или осигурителна институция в България, в която да не работи поне един възпитаник на първата в страната застрахователна катедра. Доц. д-р Ерусалимов посочи, че първокурсниците, които ще изучават застраховане и социално дело през учебната 2024-2025 в бакалавърската специалност и в трите магистърски програми са общо 232-ма.
През настоящата година съорганизаторите на конференцията са Асоциацията на българските застрахователи, Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Асоциацията на застрахователните брокери в България, Гаранционният фонд и Фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари