Участък от пътя към бургаския квартал „Сарафово“ от Гробищния парк до пътен възел „тромпет“ да стане общинска собственост, решиха общинските съветници

Общинският съвет в Бургас одобри решение, с което част от републиканския път I-9 Варна – Обзор – Слънчев бряг – Бургас – Малко Търново, по посока квартал „Сарафово“, в участъка от Гробищния парк до пътния възел тип „тромпет“ на Северния обход, ще стане общинска собственост.
Решението беше взето единодушно с 48 гласа „за“. Докладната записка беше внесена от Димитър Николов, който присъства на сесията в качеството си на гражданин. Вчера стана ясно, че Николов ще бъде на водач на листата на ГЕРБ-СДС за Втори многомандатен избирателен район за предстоящите парламентарни избори. Временно изпълняващ длъжността кмет на община Бургас е инж. Чанка Коралска.
„Желанието ни да придобием комуникационните пътища беше невъзможно, тъй като пътят Бургас – кв. „Сарафово“ е част от основните държавни трасета. След изграждането на Северния обходен път на Бургас, става възможно държавният път от Гробищния парк до възела „тромпета“ да стане вътрешно градско трасе“, обясни Димитър Николов. Той допълни, че е получено съгласие от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ за прехвърляне собствеността на участъка от публична държавна в публична общинска. Николов припомни, че е направен пълен ремонт на едно от двете пътни платна в участъка между пътния възел тип „тромпет“ на Северния обход до Гробищния парк. Очаква се в началото на октомври да се започне обновяване на платното в обратната посока, посочи той.
„Останалата част от трасето – от пътен възел тип „тромпет“ до входа на кв. „Сарафово“, остава собственост на държавата. Ще извършваме поддръжката, но не и цялостни ремонти, защото не сме собственици“, каза Николов.
Общинският съвет в Бургас одобри и изграждането на пътна връзка от ж.к. „Меден Рудник“ до републикански път I-9 Дуранкулак – Бургас – Малко Търново. Предвидени са четири ленти за движение, кръгово кръстовище и пътен възел на две нива от типа „тромпет“, посочи председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, който определи пътната връзка като „дългоочакван обход към „Меден рудник“. Дължината на трасето е около 2400 м. Докладната записка беше внесена от Димитър Николов и подкрепена с 39 гласа „за“.
Единодушно съветниците приеха създаването на три нови социални услуги по плана „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“, които ще се осъществяват в ж.к. „Меден рудник“. Услугите за резидентни грижи за пълнолетни лица с интелектуални затруднения и пълнолетни с деменция ще могат обслужат по 15 души. Ще бъде изграден и Център за специализирана подкрепа на лица с увреждания и техните семейства с капацитет до 30 души.
Общинските съветници дълго дебатираха за проблема с градското паркиране в ж.к. „Възраждане“. Евелина Михалева от ГЕРБ посочи, че най-доброто решение за справяне с недостатъчния брой паркоместа е изграждането на нова сграда в комплекса, предвидена за етажен паркинг. „Няма как повече да разширим Бургас. Заобиколени сме от море и езера. Единственият вариант е нагоре и надолу – подземни и няколкоетажни паркинги“, заяви Михалева. Общинският съветник от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Дилян Георгиев каза, че внесената докладна записка от инж. Чанка Коралска за изготвянето на проекта трябва да подлежи на по-обстойно разглеждане от експерти. По думите му трябва да се поясни и колко ще бъдат паркоместата в предвидената сграда. В отговор инж. Коралска заяви, че тепърва ще се изготвя трасировъчният чертеж с координатен регистър и баланс на площите. Докладната бе подкрепена с 40 гласа „за“, петима – „против“ и трима въздържали се.
С 46 гласа „за“ бе прието изготвянето на програма за ранна диагностика на рака на устната кухина. Проектът бе внесен от общинския съветник от ПП-ДБ Мартин Кръстев. По думите му програмата включва организиране на информационна кампания, която да популяризира възможностите за ранна диагностика и диагностика, както и привличането на специалисти в областта за провеждане на дискусии и кръгли маси по темата. Сред дейностите са и определяне на дни на отворените врати в дентални кабинети и клиники. „Усилието на обществото следва да бъде насочено към откриване и разпознаване на рисковите фактори за развитие на заболяването и осъзнаване на значението на ранното откриване. За цялостната стратегия по справяне със  заболяването е нужна редовна профилактика и прегледи, избор на добър начин на живот и добра и навременна информираност“, каза Кръстев. Според протокола за бюджета на Община Бургас за 2024 г., одобрената сума за развитие на програмата е в размер на 15 000 лв.
Единодушно Общинският съвет одобри промяната в Правилника за работата на фонд „Култура“ на Община Бургас за подобряване ефективността при неговото прилагане. С решението се разширяват възможностите за външно финансиране на културните проекти като някои от програмите, включително по Плана за възстановяване и устойчивост, изискват финансов ресурс от Община Бургас. Да бъде обявявана извънредна сесия в случаите, когато е осигурено допълнително финансиране от собствени или външни източници също предвиждат промените. Докладната записка е внесена от заместник-кмета по култура и вероизповедания на община Бургас Диана Саватева. 
По време на сесията на Общинския съвет бяха разгледани общо 28 точки от дневния ред и седем питания от общински съветници.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари