Ученичката Александра Петкова от НПМГ спечели Европейския конкурс за млади учени и е поканена на нобеловата седмица

България направи едно от най-успешните си представяния в историята на Европейския конкурс за млади учени, който се състоя в Катовице, Полша. Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“ спечели първа награда в конкурса. Тя получи и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар, което означава, че ще посети събитията в нобеловата седмица, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Ученичката от НПМГ спечели и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва през май догодина в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
Делян Бойчев от Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Много добре се представи и третият ни участник Стефан Гайдаров от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, но  остана без награда в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.
Освен, че е една от най-успешно представящите се държави в последните години, България предоставя и една от специалните награди на конкурса. В Националния семинар по теория на кодирането „Акад. Стефан Додунеков“ журито определи да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.
Европейският конкурс за млади учени (EUCYS) е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света и е финансиран по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт Европа“. България участва от 1997 г., като учениците, конкуриращи се за европейските отличия, първо преминават през Националния конкурс „Млади таланти“, организиран от Министерството на образованието и науката. София беше домакин през 2019 г. След Катовице догодина домакинството поема Рига. 
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари