В проекта „Силен старт“ са включени 1500 детски градини и училища с подготвителни групи за постъпване в първи клас, каза Галин Цоков

Проектът „Силен старт“ е един от най-концептуалните проекти в Министерството на образованието и науката (МОН), защото неговата основна цел е да даде възможност за силен и равен старт на различни групи деца – както със специални образователни потребности, така и на деца от уязвими групи, на деца с дарби, на талантливи деца. Това е свързано както с допълнителната подкрепа в детската градина, така и с общата подкрепа, включително и на психологическа подкрепа на децата, което е много важно в тази възраст, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при представянето на дейностите по проекта „Силен старт“ на МОН в детската градина 50 „Зайчето Куики“.
По проекта има и важни дейности, свързани с квалификацията на учителите и с работата с родителите. Общата сума по проекта е 105 400 000 лв. и в проектите дейности ще бъдат обхвати над 70 000 деца и родители, и учители, които ще бъдат квалифицирани, обясни министърът.
Той отбеляза, че проектът е започнал още през февруари и за тези месеци са одобрени 1500 детски градини и училища, които имат подготвителни групи за постъпване в първи клас. Това е около 60 процента от общите групи и образователни институции в нашата образователна система – детски градини и училища. Този проект ще даде възможност за осигуряване на допълнителни специалисти в детските градини, които да могат да работят вече и в яслените групи, което е особено важно, обясни министър Галин Цоков.
„В резултат на целенасочените политики и чрез проектите, изпълнявани от МОН, за последните две години – от 2021 до 2023/2024 година, обхватът на децата в детските градини нарасна близо с 9 процента – от 79 на 88 процента. И тази тенденция, ако се запази, включително и чрез проекта „Силен старт“, само след няколко години ще имаме обхват над 90-92-93 процента или може би и на повече процента на децата в предучилищна възраст. Това е много добър показател за политиките не само на образователната система, на МОН, но и на обществото, като цяло, защото тези политики са свързани с отпадане на таксите за децата в детските градини, с безплатните учебни книжки в рамките на задължителната възраст, която вече е четири години по нашето законодателство“, заяви образователният министър.
Той подчерта, че детските градини и предучилищното образование имат голямо значение и в сегашната ни образователна система. През последната година много упорито работихме за ранното детско развитие и за образованието, и за грижата за деца в ранна детска възраст в една работна група, която включва и представители на Министерството на здравеопазването, и на Министерството на труда и социалната политика. Може би в резултат и на тази съвместна работа в този проект са включени и яслените групи в детските градини, каза министър Цоков. 
Детската градина „Зайчето Куики“ сега се посещава от 277 деца – от между една и шестгодишна възраст, а екипът й е от 51 души, 26 от тях са педагогически специалисти, а непедагогическият персонал е от 25 души, каза директорът на учебното заведение Росица Алексиева. Тя обясни, че в детската градина има музикален салон, голям физкултурен салон, открита и закрита площадка за безопасност на движението по пътищата, сензорни стаи, изградени по проект на МОН, ателие по керамика и плувен басейн. През тази година възнамеряваме да дадем възможност на родителите на деца от четвърта подготвителна група да преценят дали искат децата им да почиват следобед в детската градина, а тези, които не почиват, да ги занимаваме с дейности за обучение, социализация и възпитание, каза Алексиева.  
Деца от детската градина показаха занимания по интереси, с които развиват уменията и таланта си – музикални изпълнения, лего работилница и спортно състезание.
Както БТА писа през май тази година, близо 1500 детски градини и училища с групи за задължително предучилищно образование (66 процента от всички в страната) са одобрени и могат да получат финансиране за реализиране на дейности в подкрепа на децата и семействата по проекта „Силен старт“ на Министерството на образованието и науката. Проектът ще се изпълнява в продължение на пет години, като през този период във висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст ще бъдат инвестирани 105 400 000 лв. Средствата са от Европейския социален фонд и от националния бюджет, съобщи тогава пресцентърът на МОН. 
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари