Извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК – Велико Търново се проведе в Областната администрация, съобщиха от пресцентъра на институцията. То беше свикано и водено от областния управител Ивайло Здравков в качеството му на председател на структурата. Включиха се представители на десетте общини в региона, служители на Асоциацията по ВиК, служители на Областна администрация – Велико Търново, както и заместник-управителят на ВиК „Йовковци“ инж. Росен Трифонов.
Като първа точка от дневния ред бе гласуван препоръчителният размер на вноската на държавата в бюджета на Асоциацията по ВиК. Предложението е тя да бъде 32 000 лева, като решението бе взето с пълно единодушие.
В точка две, съгласно указанията на министъра на околната среда и водите беше обсъдено питейно-битовото водоснабдяване на населението в региона и привеждане ползването на всички водоизточници, захранващи мрежата на „ВиК Йовковци“, в съответствие с изискванията на Закона за водите.
Областният управител Ивайло Здравков уточни, че по информация на министър Петър Димитров към момента „ВиК Йовковци“ няма разрешително за водовземане от язовир „Александър Стамболийски“. БТА припомня, че на среща в началото на месеца, като дългосрочно решение на проблема в областта той посочи използването на язовира за питейно-битови нужди. Тогава Здравков увери, че водата в него е годна за целта и това е потвърдено от две независими германски лаборатории, а дейностите в тази посока вече са започнали. Идеята е от водоема да се захранват общините Павликени, Сухиндол, част от Свищов и евентуално Севлиево.
В отговор инж. Росен Трифонов потвърди това, но обясни и че в момента тече законовата процедура и необходимите документи за издаване на позволението са внесени в Министерството на околната среда и водите и „Басейнова дирекция“ още в края на август. До този момент конкретна информация по въпроса от двете институции няма.
Кметът на Община Павликени инж. Емануил Манолов посочи, че издаването на подобно разрешително наистина ще помогне за решаване на проблема. „Пълните напоителни канали се отразяват изключително благоприятно върху нивото на водоизточниците, от които се захранват най-засегнатите от безводието села – Батак, Караисен, Лесичери и Стамболово“, каза още той. Инж. Манолов призова и да се изготви проект за почистване и ремонт на напоителните канали. По думите му, ако това се случи, ще провокира интерес в региона водата да се използва за напояване на земеделски полета.
Областният управител Ивайло Здравков увери, че ще окаже съдействие в тази посока, но обясни и че подхранването на подземните водоизточници от пропуски по каналната мрежа не се явява дългосрочна и устойчива алтернатива за питейно-битово водоснабдяване. Той още веднъж призова местните управници да са по-активни в изготвянето на проекти за ремонт на водопроводи, тъй като остарялата ВиК мрежа е една от основните причини за безводието в района – заради огромните липси, които се получават от водоизточника до крайните потребители.
БТА припомня, че Община Павликени реализира някои действия в тази посока. В началото на месец юли започна поредният етап от реконструкцията на водопроводната мрежа в общинския център. Трасето е с дължина 3020 метра, а срокът за изпълнение на строителството е 270 календарни дни. Проектът по модернизация на водопровода започна през 2014 г. Първият етап обхвана половината от дължината на водопроводната мрежа. След края на дейностите по изпълнените дотук подетапи е направено цялостно рехабилитиране на десетина от най-важните улици в града.
Кметовете на Павликени и Сухиндол инж. Емануил Манолов и инж. Пламен Чернев поискаха помощ и за финансиране от държавата за почистване на различни участъци от река Росица. Областният управител припомни, че Областната администрация многократно е отправяла подобно искане, но отговор към момента няма, като посочи, че подобно запитване е направено и през тази година.