„Ямболски истории: италиански щрихи” е темата на вечер, посветена на 145 години дипломатически отношения между Италия и България

Историите на млади и любопитни за света ямболци, които в началото на миналия век напускат родния си град и се отправят към Италия, е акцентът в събитието, инициирано от Регионален исторически музей (РИМ) – Ямбол на 21 септември. Кръстено „Артистично соаре с изложба”, то е посветено на 145 години дипломатически отношения между Италия и България и Европейските дни на културното наследство, съобщи за БТА говорителят на музея Кремена Димова.
Инициативата се реализира съвместно с Държавен архив – Ямбол и Художествена галерия „Жорж Папазов”, с подкрепата на областния управител Николай Костадинов, Драматичен театър „Невена Коканова“ и Народно читалище „Съгласие – 1862”.
Ще разкажем историите на хора от града, свързали съдбата си с Италия. Някои от тях са получили академичното си образование при прочути музикални педагози в Неапол и Рим, други са избрали академиите за изящни изкуства в Торино и Флоренция, обяви още Кремена Димова. Една от историите е за тенора Георги Господинов, излязъл от старата ямболска Софуларска махала и достигнал до европейските оперни сцени. Включени са „италианските ескизи” от житейския път на трима местни художници – Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви, както и други любопитни истории, допълват от РИМ – Ямбол.
Тематична фотодокументална изложба ще бъде представена съвместно с Ямболския архив. Специален гост на вечерта ще бъде пианистката Виктория Терекиев (Милано, Италия). Тя участва със спомен за своята баба Зора, която е сред персонажите, представени в изложбата. Виктория Терекиев е правнучка на Иван Златаров – един от дарители за построяването на сградата на читалище „Съгласие” в началото на миналия век, анонсира още говорителят на РИМ-Ямбол.
Програмата на артистичното соаре ще бъде допълнена с изпълнения на тенора Георги Динев и представяне на картини от фонда на художествената галерия. Събитието е в синия салон на НЧ „Съгласие-1862”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари