За нормативна рамка за превръщане на очното здраве в приоритет, както и за овладяване на нарастващата вълна от загуба на зрение, свързана с макулна дегенерация, свързана с възрастта. Този призив отправиха участниците в кръгла маса „Вашето действие за хората с макулна дегенерация“, организирана от сдружение „Ретина България“. В краткосрочен план пациентите призоваха политиците да предприемат незабавни действия за ранна диагностика на случаите на макулна дегенерация, свързана с възрастта, за ранна терапия и за психо-социална подкрепа на пациентите и семействата им. В страната ни все още няма национален план за очно здраве, каза Петя Стратиева, председател на сдружение „Ретина България“.
Проучване за тежестта и въздействието на макулната дегенарация, проведено по инициатива на международната общност на хора със зрителни увреждания, показва, че преките и непреките разходи от един милиард евро за справяне с макулната дегенерация са само върхът на айсберга, посочи Стратиева и допълни, че над 60% отпациентите, засегнати от макулна дегенерация страдат и от тревожност и депресия.
Днес се отбелязва Международният ден на възрастните хора – ден, в който в държавите от ООН се осъществяват дейности за повишаване на емпатията, обществената информираност и чувствителност за проблемите, с които възрастните хора се сблъскват, припомни Стратиева. По думите ѝ проблемите на възрастните хора трябва да намерят място в политиките за здравеопазване, в съответствие с Целите за устойчиво развитие до 2030 г. на ООН.