Започва ремонт на емблематична вековна сграда в центъра на Търговище. Позната като Земеделската банка, сградата е строена в периода 1912 – 1915 година. В дейностите по възстановяване ще бъдат вложени близо 4 500 000 лева, обявиха на брифинг кметът на Търговище Дарин Димитров, директорът на дирекция „Устройство на територията и инфраструктура“ в Общината инж. Светлана Деянова и инж. Донче Райчева от фирмата изпълнител на ремонтните дейности – „Стройкомерс-ТТ“ – Търговище.
Пред журналисти кметът Димитров посочи, че идеята на общинското ръководство е сградата да бъде използвана за радостни събития и ритуали. Тя ще остане общинска собственост и ще се радваме нашите съграждани да ѝ се радват и да я посещават след успешния ѝ ремонт, каза той. Кметът връчи документите за откриване на строителната площадка на фирмата изпълнител.
Проектът цели възстановяване в максимален вид и размер на архитектурните и художествени характеристики на сградата, обясни инж. Светлана Деянова от Община Търговище. По нейни думи сградата е с характерния образ на обществените сгради от началото на миналия век – с множество елементи и орнаменти по фасадата и покрива, с богат интериор. „Сградата е паметник на културата от местно значение. Това наложи да изискаме от строителите и надзорите да имат задължително специалист реставратор. Презумпцията на това е да може да възстановим изцяло и да гарантираме, че ще запазим облика, визията и това, което имаме към момента като паметник на културата“, обясни Деянова.
Общата площ, която ще бъде преустроена, е около 800 кв. метра. На първия етаж ще бъде обособена зала за изложби и помощни помещения, а на втория ще бъде административната единица за управление на сградата.
При започване на дейностите ще бъде обезопасен строителният обект, тъй като в съседство се намират детски площадки, начало е на пешеходна зона, включително и на централната пешеходна алея. Достъпът до сградата ще бъде ограничен с плътна ограда, за да може безопасно да се изпълняват строителните дейности, да се предотврати нерегламентиран достъп до строителната площадка, както и възможността някой да бъде наранен.
От страна на фирмата изпълнител уточниха, че започва подготовката на строителната площадка, доставката на материали и ограждането на обекта, като тези дейности ще отнемат около месец. Инж. Донче Райчева от „Стройкомерс-ТТ“ каза, че строителните дейности ще започнат с реконструкция на покрива, а след това ще се работи по конструкцията, инсталациите, реставрация на дограмите, архитектурните елементи в екстериора и интериора.
„С много щадяща намеса ще възстановим всички детайли във вид, близък до оригинала. Технологиите, които ще използваме са съвременни, а материалите, с които ще работим, са близки до оригиналните, с които е работено при построяването на обекта. През цялото време на реконструкцията, реставрациите, консервациите, ще се придържаме стриктно към Закона за културното наследство и Закона за устройство на територията“, посочи инж. Райчева.
От общинската администрация допълниха, че ремонтът на банката е сред проектите, заложени за реализация по Оперативна програма „Региони в растеж“ в предходния програмен период. Заради различни изисквания по програмата, които обаче няма как да бъдат приложени при реставрацията на такъв архитектурен обект, проектът отпада. През 2016 г. е извършено аварийно укрепване на покрива, за да се запази вътрешността на сградата до извършването на основния ѝ ремонт. През 2020 г. Общината обявява и концесия за стопанисване на обекта, но тогава не се явява желаещ. През годините проектът за реставрация и преустройство на сградата неколкократно е актуализиран, за да може при възможност администрацията в кратък срок да кандидатства за финансиране, допълниха от администрацията.
В отговор на журналистически въпрос кметът Димитров заяви, че не се очакват финансови приходи от дейността на сградата след ремонта, а по-скоро емоционални ползи, изразяващи се в удовлетвореността на гражданите.