Общественото недоверие срещу ваксинацията против COVID-19 по време на продължилата над две години пандемия вече се пренася и върху останалите ваксини, част от имунизационния календар на децата. Това отчете пред bTV служебният здравен министър Асен Меджидиев.
„Този момент с ваксинациите (срещу COVID-19) допринесе и срина доверието на хората към нормалния имунизационен календар. Като министър на здравеопазването това го наблюдавам към момента – имаме недоверие към ваксини, които са изключително важни, които трябва да се прилагат на децата“, каза той.
И посочи основната задача на експертите от министерството – да се обмисли добре какъв ще бъде подходът при предстоящата година на ваксинация срещу варицела и морбили. „Там са най-съществените проблеми, там държавата трябва да насочи в момента усилията си. Работим по това в училища, в детски градини.“
Меджидиев коментира проблема като допълнение към основната тема, която той защитава и на национално, и на европейско ниво – да бъде прекратен договорът между „Пфайзер“ и Европейската комисия за доставка на COVID ваксини или пък количествата да бъдат разсрочени във времето и закупувани от всяка една държава при нужда.
Основният аргумент на българските власти – досега страната ни е унищожила огромни количества ваксини с изтекъл срок на годност (последната партида бе 2,5 млн. бройки), а сега, по силата на договора на ЕК с фармацевтичния гигант, трябва да купи още 7 млн. ваксини, които няма особени изгледи да бъдат използвани. Редица европейски държави, като Полша и Словакия, подкрепили България в това искане, подчерта Меджидиев.