Ще се радвам, ако изграждането на църквата „Свети Йоан Рилски“ в Русе се превърне в градско дело, каза Ивайло Ганчев

Ще се радвам, ако изграждането на новата църква в Русе, която ще носи името на свети Йоан Рилски, се превърне в градско дело. Това каза в интервю за БТА основният инициатор за построяването на храма Ивайло Ганчев. 
Първите стъпки вече са направени. Новата църква ще бъде върху общински имот в кв. „Дружба – 3“ в Русе, след като на свое заседание на 25-и септември тази година Общинският съвет прие единодушно предложението за учредяване безвъзмездно право на строеж на Русенска митрополия за изграждане на православен храм. 
Църквата ще е със застроена площ 158,73 кв. м и с разгъната застроена площ от 200,22 кв. метра. Височината на камбанарията ще бъде 13,6 метра. Тя ще е на ключово място в квартал „Дружба – 3“, като друг храм там няма.
43-годишният Ивайло Ганчев е родом от Русе, но от около 25 години не живее в града. Бил е 20 години във Франция, където е завършил образованието си и е работил в сферата на информатиката. Прибрал се в България и сега живее със семейството си в Пловдив, като има свой бизнес. 
„Но Русе ми е на сърце. Обичам си града. Обичам да се връщам тук. От десетина години имам много голямо желание да се построи църква в кв. „Дружба“, тъй като това според мен е въпиеща нужда на жителите на квартала, а и за града като цяло. Живот далече от църква за никого не е хубав. Църквата внася друго измерение в живота на един квартал, на един град – духовно измерение, от което имаме нужда“, каза Ганчев. 
Той обясни, че Свети Йоан Рилски е всебългарски закрилник, който повече от 1000 години молителства пред Бога за целия български народ. 
„Историята да стигнем до тук е много интересна, защото не аз или някой си там движи този проект, а Господ сам си го движи. Дълго време се опитвах да намеря архитект, за да направим идеен проект, с който да отида при Русенския митрополит Наум. Две-три години нямаше никакъв напредък. Така един ден познат свещеник ми се обади по телефона. Споделих му болката си и той ми прати готов проект на храм, който трябвало да бъде построен в Старозагорските минерални бани – също на името на свети Йоан Рилски. А архитектът дал съгласието си да се изпълни в Русе. Това беше като дар от Бога“, разказва Ганчев. 
С този проект той отишъл при Русенския митрополит Наум, който прегърнал идеята и дал благословията си. „Така започнахме стъпка по стъпка. Първо разговарях с управата на Община Русе. Общинският имот вече е преотстъпен, като благодаря много на цялата общинска администрация, на кмета на Русе и на общинските съветници“, обясни Ганчев.
По думите му сега предстои да се изчисли сумата, необходима за изграждането на храма. „След това ще поставим началото на кампания, чрез която да разкажем за идеята си на русенската общественост, за да може проектът да бъде припознат от русенци. Най-много ще се радвам той да се превърне в проект на жителите на кв. „Дружба“. Защото това не трябва да бъде нещо, привнесено отвън, а трябва да го припознаят като тяхно – дори и ние да го започнем, те да го завършат. Според мен това ще бъде и залогът за успеха на този проект“, каза Ивайло Ганчев. 
По думите му дори не е толкова важно построяването на църквата, „защото както казва един свещеник – няма храм, който да е започнат, и да не е завършен“. 
„В един или друг момент винаги се намира кой да дари средства. По-важното и по-същественото според мен е да се въцърковят хората, да припознаят църквата като място за спасение на душите“, обяснява Ганчев. 
Той и неговите съмишленици имат идея до храма да бъде изграден и енорийски център, който да бъде място за неделни училища, беседи, представяне на книги, изложби, концерти. 
„Идеята е този енорийски център да се превърне в средище на социалния живот в квартал „Дружба“. Вярваме и се молим на Господ да благослови това начинание и се надявам с Божията помощ да го започнем и завършим. Имаме вече и църковно настоятелство“, каза Ивайло Ганчев. 
Той обясни, че средствата за изграждането на църквата ще се събират чрез дарения. „Много бих се радвал да няма само пет крупни дарители, а да се включат много хора с малки дарения и това да се превърне в градско дело“, заяви Ганчев. 
 
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0 Коментари